Zeytinde rekolte düştü

0
491
Zeytinde rekolte düştü

Zeytinde rekolte düştü

Muğla’nın Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz ilçelerinde 2013 yılı ürünü Zeytin rekoltesinde düşüş yaşandığı kaydedildi.

ÖMER KUNDAKÇI 

Zeytinde çiçeklenme dönemindeki yağışlardan dolayı hasatta düşüş yaşandı. Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz ilçelerinde yaklaşık 41 bin dönüm zeytinlikten elde edilen ortalama 16 bin 400 kilo zeytin hasadı bu yıl yüzde 10 seviyelerine kadar düştü. Geçtiğimiz dönemlerde tam kapasite çalışan zeytin yağı fabrikaları bu yıl ya çalışmadı ya da haftanın belirli günlerinde çalıştı.

-Rekolte bölgede düşük

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü yaptığı açıklamada, “zeytinin çiçeklenme döneminde çok yağmur yağması rekolteyi düşürdü. Sadece Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman’da değil tüm Ege Bölgesi’nde rekolte düşük. Zeytinde bir yıl az bir yıl çok verim olur, bu yıl az oldu. Vatandaşın stokta zeytin yağı varsa ve fazla talep olmazsa yağ fiyatlarında fazla oynama olmaz. Yağ fabrikaları yarı kapasiteyle çalışıyor” dedi.

– Yağ fabrikaları haftada 2 gün çalışıyor

Ortaca’nın Fevziye köyünde zeytinyağı fabrikası sahibi Durmuş Bozkurt ise, zeytin hasadında görülmemiş bir şekilde düşüş olduğunu dile getirdi.

Uzun zamandır fabrika işlettiğini anlatan Bozkurt şunları kaydetti: “Haftada iki gün çalışıyoruz. Yıllardan beri hiç böyle bir şey olmamıştı. Bu sene narenciye de düşüktü limon da. Mevsim normallerinin üstünde bir sıcaklık ve ya altında bir soğuk olursa mahsule yansıyor. Zeytinde de sanırım o şekilde oldu. Hemen hemen hiç yok denecek kadar az. Bin ağacı olan 5 çuval zeytin getiriyor, çok düşük. Geçen yıl zeytin yağının kilogramı 6 liradan satılıyordu, bu yıl 7 liradan sıkma ücreti alıyoruz” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.