Uykusuz Tilki tedavi altında

0
531
Uykusuz Tilki tedavi altında

 Uykusuz Tilki tedavi altında

Ortaca’da vatandaşlar tarafından ilçeye bağlı Sarıgerme köyünde ormanlık alanda bitkin halde bulunan Tilki, tedavi için Dalaman’daki özel bir veteriner kliniğine götürüldü.

Veteriner Aydın Avcı , bitkin haldeki Tilki’nin teşhis ve tedavisine başladıklarını, Tilki’nin sürekli uyuma isteği nedeniyle halsiz  olabileceğini söyledi.

 

Tilki’nin doğaya döndürülmesi konusunda çalıştıklarını ifade eden Avcı, “Tilki’nin rontgen filmleri çekildi, yürmesine engel herhangi bir yara izi yok. Yiyecek bulamamaktan ve sürekli uyuma isteğinden etkilenmiş olabilme ihtimali yüksek.  İlaçlamasını yaptık ve antibiyotik vereceğiz. Eğer beslenmeyi kabul ederse tekrar doğaya kazandıracağız. Bir süre gözetim altında tutmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Ortaca Hayvan Dostları Derneği Başkanı Türkan Dağdelen ise vatandaşlar tarafından kendisine getirilen Tilki’nin yürüyemediğini ve bitkin bir halde olduğunu belirterek sağlığına kavuşturmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Dağdelen “bitkin halde bulunan Tilki bir hayvan sever tarafından belediye görevlilerine verilmiş, onlarda bana haber verdiler tedavisini yaptıracağız. Duyarlı hayvanseverlere teşekkür ediyorum, umarım sağlığına kavuşur” dedi.

Bölgede yaban hayvanlarının çeşitli nedenlerden dolayı zarar gördüklerine işaret eden Dağdelen “son yıllarda Baykuş, Kartal, Şahin, Atmaca, Tilki gibi bir çok yaban hayvanı gerek insanlar tarafından gerekse doğal şartlardan zarar görmektedir. Maalesef bunların tedavilerini yaptırmakta büyük zorluklar çekiyoruz. Başta valimiz olmak üzere ilgili kurumlardan bölgede Yaban hayvanlarının bakım ve tedavilerinin yapılabileceği bir merkezin açılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ömer kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.