Ana Sayfa Gündem Üreticiler eğitimden geçiyor

Üreticiler eğitimden geçiyor

0
471
Üreticiler eğitimden geçiyor

Üreticiler eğitimden geçiyor

 

Dalaman İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından bitkisel üretim yapan çiftçilere”Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik” kapsamında eğitim toplantısı düzenlendi.

 

Dalaman Tigem toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitimlere yaklaşık 70 üretici katıldı. katılımcılara İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Vedat Kaşkaya, Olgun Kılınç ve Mustafa Geze tarafından yönetmelik hakkında bilgiler verildi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Dalaman Tarım İşletmesi Müdürü  Bülent Öztürk, Hayvansal ve bitkisel üretim yapan tüm üreticilerin daha kaliteli ve kalıntısız üretim yapabilmeleri için  eğitilmeleri ve teknik bilgi alışverişi konusunda  kurumun her zaman destek olacağını söyledi.

Dalaman ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık  MüdürüErgün Akdeniz tüketicilerin daha sağlıklı ve güvenilir gıda temini noktasında ilaçlamanın kontrol ve denetimine büyük önem verdiklerini belirtti. Bitki koruma ürünlerini uygulayanların nelere dikkat etmesi gerektiğini, reçetesiz ilaçlamanın yapılmaması gerektiğini üreticilerimize anlatarak daha sağlıklı ve güvenilir gıdalar tüketilmesinin sağlanmasını amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Akdeniz, “Bu Yönetmeliğin amacı; bitki ve bitkisel ürünlere arız olan zararlı organizmaların teşhisini, kullanılacak bitki koruma ürünlerinin önerilmesini, bitkisel üretim yeri ve depolarda zirai mücadele teknik talimatları ve teknik tavsiyeler doğrultusunda uygulanması, yapılan uygulamaların kayıt altına alınarak bitki ve bitkisel ürünlerde gıda güvenilirliği açısından izlenebilirliğin sağlanmasıdır” dedi.

Ergün Akdeniz, bu yönetmelik kapsamında bitkisel üretim alanları ve depolarda uygulanan bitki koruma ürünlerinin reçetesinin düzenlenmesinin, reçeteyi yazacak kişiler ile zirai mücadele amaçlı uygulayacak kişilerin yetkilendirilmesinin ve bu kişilerin sorumluluklarının belirlendiğini ifade ederek, bu şekilde yapılan uygulamaların kayıtlarının tutulmasının sağlanacağını kaydetti.

İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Vedat Kaşkaya, Olgun Kılınç ve Mustafa Geze eğitim çalışmasına katılan üreticilere Yönetmeliğin Uygulama esaslarını anlatarak, yönetmeliğe uygun olarak hareket etmeyen gerek üreticiler, gerek bayiler ve gerekse de Ziraat mühendislerinin idari para cezası ile cezalandırılacağının uyarısında bulundular..

Kursa katılıp başarılı olan üreticilere “Bitki koruma Ürünleri Uygulama Yetki Belgesi” verileceği bildirildi.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.