Uluslararası Sempozyum

0
402
Uluslararası Sempozyum

Uluslararası Sempozyum

Gelecek yıl Ortaca’da yapılacak olan 35. Uluslararası Deniz Kaplumbağaları Biyolojisi ve Korunması Sempozyumunun ön toplantısı yapıldı.

Dalyan Acarlar Park otelde düzenlenen toplantıya, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri, Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, çeşitli üniversiteden öğretim üyeleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan 35. Uluslararası Deniz Kaplumbağaları Topluluğu Başkanı ve Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska,Türkiye’nin Akdeniz’de yuvalayan caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağası için önemli üreme merkezi olduğunu söyledi.

1979’dan beri kaplumbağalarla ilgili 34 sempozyumun yapıldığını anlatan Kaska, “Uluslararası Deniz Kaplumbağaları Biyolojisi ve Korunması Sempozyumu’çeşitli ülkelerden çok sayıda bilim adamı katılıyor. önümüzdeki yıl 35.’si düzenlenecek olan sempozyuma ülkemiz ev sahipliği yapacak. Ortaca’da yapılacak olan sempozyuma yaklaşık 80 ülkeden bin civarında bilim adamı katılacak. Sempozyumun koruma çalışmalarının başladığı ve tüm dünyada örnek koruma önlemlerinin alındığı ilimizde yapılması, ülkemizin tanıtımına da önemli katkı sağlayacak. Bunun yanında bu sempozyum ülkemizin deniz kaplumbağaların korunmasına verdiği önemi göstermek açısından büyük bir avantajdır” dedi.

Kaska, Dalyan’da bulunan DEKAMER’in de dünyaya örnek gösterilen koruma çalışmaları yürüttüğünü ifade etti.

Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek ise dünyada bütün ülkelerin gündeminde koruma, kullanma dengesi ve sürdürülebilir kalkınma kavramının olduğunu vurguladı.

Bütün ülkelerin doğayı kullanırken diğer canlıları ve nesilleri de gözettiğine işaret eden Şimşek, “Biz de ülkemizde doğayı kullanırken diğer canlıları ve bizden sonraki nesilleri de düşünmeliyiz. Bu anlamda bu çalışmaların büyük önemi var. Yapılacak olan sempozyum ülkemiz adına faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, sempozyumun Ortaca’da yapılacak olması Türkiye’nin dünyada bilinirliğini artıracağını belirtti.

Organizasyonun ana temalarının misafirperverlik ve medeniyetler köprüsü olduğunu dile getiren Karaçelik,şunları kaydetti:

“Doğa insanıyla hayvanıyla bir bütün. Bu anlamda Dalyan’dan çıkan kaplumbağalara verilen önemi hissettirmemiz gerekiyor. Hayvanlara, kaplumbağalara sahip çıkmalıyız. Onlar da buradan başka ülkelere gittiğinde heralde bizden bir selam götüreceklerdir.Medeni bir ülkeden gitmenin onurunu yaşayacaklardır.”

Konuşmaların ardından, 19-24 Nisan 2015’te Sarıgerme’deki Hilton-Dalaman Otelde yapılacak sempozyumun detayları hakkında görüşmeler yapıldı.

Ali Rıza AKKIR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.