Turistlerin Çamur keyfi

0
779
Turistlerin Çamur keyfi

Turistlerin Çamur keyfi

İztuzu Kumsalı, Kaya Mezarları, Kaunos Antik Kenti ve çamur banyolarının yer aldığı Ortaca’ya bağlı Dalyan beldesi turistlerin gözde merkezlerinden olmaya devam ediyor. Dalyan kanallarında tekne gezisi yapan turistler İztuzu plajında deniz keyfi, kaunos antik kenti ziyareti ve özellikle de çamur banyosu yapmadan bölgeden ayrılmıyorlar.

İçerisinde çamur bulunan havuzlara girerek vücutlarının büyük bölümünü çamurla kaplayan ziyaretçiler ilginç görüntüler oluşturuyor. Ziyaretçiler, çamur banyosuna girdikten sonra vücutlarındaki çamurun kuruması ve ciltlerinin gerilmesi için güneşin altında bekliyor. Daha sonra duş alan turistler, kaplıca havuzlarında bulunan sıcak suya giriyorlar.

Turizm işletmecisi Özay Akdoğan “Şu anda Dalyan sezonun en yoğun günlerini yaşıyor. Dalyan’a gelen ziyaretçi sayısı 2 bin ile 3 bini aşmış durumda” dedi.

Dalyan’a ilk kez gelen İngiliz turistler “Dalyan çok güzel ve muhteşem bir yer. Değişik bulduk ve çok güzel bir duygu. Çamuru çok iyi bulduk. Çamurdan derilerimiz genleşti. Çok eğlenceli bulduk. Daha her tarafını görmedik ama gördüğümüz ilk intiba çok güzel bir yer” diye konuştular.

Dalyan gelenekleriyle, fauna ve florasıyla muhteşem bir alan

Turist rehberi Serdar Selçuk Işık “yaklaşık 10 yıldan beri profesyonel olarak turist rehberliği yapıyorum. Dalyan’a çok sık geliyoruz. Dalyan’ın doğası muhteşem bir yer, çok özel yerleri var. Dalyan tamamıyla her şeyi içinde barındıran gelenekleriyle olsun doğasıyla olsun, fauna ve florasıyla olsun her şeyi içinde barındıran muhteşem bir alan. Özellikle nehir ve nehrin bağlantılı olduğu nehrin sonundaki deniz, bu bağlantı muhteşem güzellikte. Özellikle yukarıdan baktığınızda çok güzel bir alan. Tabi ki özellikle çamur banyosu insanların en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Dediğim gibi Dalyan her şeyi içinde barındırıyor. Çamur bunun ufak bir parçası, çok eğlenceli bir şey. Tabi kükürt kokusu biraz sıcak havalarda kendini biraz daha hissettiriyor. Ama bu kükürtün deri için çok faydalı olduğunu biliyoruz. Dalyan’ın eski dönemlerden beri, antik çağlardan beri sağlık merkezi. Bu kükürt ve şifalı kaplıcalarından dolayı sağlık merkezi olduğunu biliyoruz”

İngiliz, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka Hollanda ve Ruslar atakta

Onun haricinde çok güzel bir antik kentimiz var. Bu antik kentin kaya mezarları gerçekten muhteşem, her insanın görmesi gerekir diye düşünüyorum. Türkiye’nin birçok yerinde ayrı ayrı özellikleri olan yerler var ama Dalyan’dakiler çok özel. Çünkü nehirden geçerken tepeye oyulmuş olarak görüyorsunuz ve muhteşem. Ayrıca antik kentimiz işte Kaunos orası farklı bir güzel.  İztuzu plajımız zaten her sene aldığı ödülleri biliyoruz. Üstünde hiçbir yapı barındırmayan muhteşem doğallığını korumuş, hala bugün caretta kaplumbağalarının gelerek yumurtalarını bıraktığı bir yer. Onun için muhteşem bir yer. Tek cümleyle anlatırsak ben herkesin Dalyan’ı görmesini kesinlikle tavsiye ederim. Kesinlikle Türkiye’de mutlaka en güzel yerlerinden bir tanesi.  Buraya en çok Avrupalı geliyor. Benim kendi getirdiğim gruplar İngiliz. Ama turizm bu civarda İskandinavlarla başladı. İskandinavlar hala geliyorlar, çok büyük bir sayıda olmasalar bile. Onun haricinde Hollandalılar geliyor, İngilizlerin haricinde Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka ve Ruslar. Zaten son dönemde Ruslardan çok büyük bir atak var. Diğer ülkelerden küçük sayıda da olsa misafirlerimiz var”

Eko tur ve çamur banyoları gözde

Turizm İşletmecisi Özay Akdoğan :  “şu anki beklentimiz turizm sezonunda yaklaşık yüzde 50’lik bir artış kaydedildi, son iki günden beri. Özellikle Pazartesi ve Cuma günü Dalyan’a gelen müşteri sayısı oranında ciddi bir artış var. Bunda birincilikle Polonya müşterileri, İngiliz ve Hollandalılarda olmak şartıyla, hemen ardından Almanlar geliyor. 1 mayıs itibariyle de Rusya’dan işçi bayramı dolayısıyla Ruslarda gelmeye başladı. Şu anda Dalyan’a gelen ziyaretçi sayısı 2 bin ile 3 bini aşmış durumda. Özellikle Marmaris limanına gelen gemilerde Dalyan’a gerçek anlamda şenlik veriyor. Özellikle çamur banyosunu tercih eden müşteriler orada çamur banyosundan ve sıcak su termal kaplıcalardan faydalanıyorlar. İztuzu plajına özellikle bu mevsimde kaplumbağaların çiftleşmesini görmek isteyende birçok müşterimiz var. Tabi eko turizmi adı altında yapmış olduğumuz bir takım elektrikli tekne projeleriyle çevre turları düzenliyoruz. İnsanlar Dalyan’a kuş gözlemlemesi içinde geliyorlar. Hem kaplumbağaları çiftleşmeyi görüyorlar hem de kuşları seyretmek için geliyorlar. Şu anda Dalyan sezonun en yoğun günlerini yaşıyor”

Ömer Kundakçı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.