PROF. DR. NİYAZİ ÖZDEMİR KİMDİR

0
831
ÜNİVERSİTELER ÇEVRELERİNE YARARLI OLUYORMU ?

                          PROF. DR. NİYAZİ ÖZDEMİR KİMDİR

 

      PROF. DR. NİYAZİ ÖZDEMİR ÖZ GEÇMİŞİ

 

1937 yılında Kars ‘ta doğdu. İlk , Orta ve lise tahsili burada geçti . 1959 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirdi. Aynı yıl 15 sene Tarım Bakanlığına bağlı Devlet Üretme Çiftliklerinde çeşitli görevlerde bulundu. Bu esnada Ankara Üniversitesinde Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. Altı yıl Su Ürünleri Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı görevinde bulundu. 1977 yılında Ankara Üniversitesinde Doçentlik ünvanını aldı. 1978 yılında Fırat Üniversitesine geçerek burada Fen Fakültesinde öğretim üyesi ve Biyoloji Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürdü. Henüz kuruluş aşamasında olan bu Üniversitede kuruluş çalışmalarına katıldı. 17 yıl buradaki görevi sürdü. 1987 yılında Profesör  ünvanını aldı. Bu bölgede bulunan Keban ve Karakaya Barajlarında su ve su ürünleri konularında onlarca bilimsel çalışma yaparak yayımlandı. Fen Fakültesinde Zooloji Müzesini kurarak , öğrencilere uygulamalı imkanlar sağladı. Fırat ve Dicle nehir sistemlerinde ekibi ile birlikte pek çok ekolojik konuları inceledi. Buraya bir  çok bilim adamı kazandırdı. Onların Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını yürüttü.

1994 yılında Muğla Üniversitesine atandı. Ortaca İlçesinde bulunan Meslek Yüksek Okulunun kurucu Müdürü oldu. Yaklaşık 10 yıl burada görev yaptı. 20 yıldan beri bu yörenin envanterlerini çıkarmaya çalışmaktadır. Bu yöre deniz ve tatlı suların bolca bulunduğu bir yerdir. Doğal kaynakların iyi kullanımı için eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Ortaca Belediyesinde 5 yıl süreli Meclis Üyeliği yaptı. İki yıl Almanya ‘da Tarım Bakanlığında çeşitli organizasyonları inceledi. Amerika’da Alabama Eyaletinde bulunan Auburn Üniversitesinden burs kazanarak 3 ay burada proje çalışmalarına katıldı. Ayrıca İran , Portekiz , İsrail , Fransa , Yugoslavya ‘da bilimsel kongrelere katıldı. Almanya ‘da Frankfurt  şehrinde   Senkenberg Enstitüsünde bir ay süreli , Almanlar’la Ren nehrinde yapılan balıkçılık  çalışmalarını , nehri kirleten kaynakları  ve balıkçı kooperatiflerinin yapısını inceledi.

Prof.  Özdemir ‘in yurt dışında ve yurt içinde yayımlanmış yüzden çok bilimsel makalesi bulunmaktadır. Ayrıca 4 kitabı vardır. Muğla’nın Dalaman İlçesinde oturmaktadır.Yerel günlük çıkan Dalaman Gazetesinde köşe yazarıdır. Kendisini insanların eğitimine vermiş , uzun yılların tecrübelerini onlara aktarmaya gayret etmektedir..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.