Ortaca Ülkü Ocaklarından Uygur Türkleri açıklaması

0
495
Ortaca Ülkü Ocaklarından Uygur Türkleri açıklaması

Ortaca Ülkü Ocaklarından Uygur Türkleri açıklaması

 

Ortaca Cumhuriyet meydanında basın açıklaması yapan Ülkü Ocakları Başkanı Kaan Çakır Çin zulmünden kaçarak ülkemize gelmek isteyen ve Tayland’a sığınan Uygur Türklerinin Çin’e iade edilmemesi için yapılan imza kampanyasının sona erdiğini belirterek, destek verenlere teşekkür etti.

 

Çakır, Çin’in zulmünden kaçarak, Tayland’a sığınan Uygur Türklerinin çileli bekleyişinin devam ettiğini ve Çin’e iade edilmesi durumunda idam edilme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduklarını söyledi.

Yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Din ve vicdan hürriyeti tanınmadığı, ses bayrağımız Türkçemizin susturulmaya çalışıldığı, namuslarına ve canlarına göz dikildiği bir dönemde Müslüman Uygur Türkleri adeta var olma savaşı vermektedirler. Felaketler, tüm bu baskılardan ve işkencelerden dolayı anılarını, vatanlarını, akrabalarını geride bırakarak göç yolunu tutan soydaşlarımızın yakasını bırakmamaktadır. Kendi toprağında Kızıl Çin’in zulmüne uğrayan soydaşlarımız göç yollarında da açlığa, susuzluğa, hastalıklara karşı mücadele etmektedir. Çok açık olarak ifade ediyorum ki, içerde zulmün mümessili katil Çin, dışarıdaki zulmün mümessili ise Uygur Türklerini sahipsiz bırakan kalbi taş kesmiş çehrelerdir. Tarihi, kültürel ve dini bağlarımızı hiçe sayarcasına her şeyden öte bu insanlık dramına sessiz kalan mevcut Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ise zalimin en büyük ortağıdır. Bunun en somut göstergesi, Çin zulmünden kaçmak için Tayland’a sığınan soydaşlarımızın yaşadıklarıdır. Eğer bugün kundaktaki bebek soğuktan donarak vefat ediyorsa, yüzlerce soydaşımıza Tayland’da adeta mahkum muamelesi yapılıyorsa, her geçen gün bir önceki günden daha kötüye gidiyorsa ve nihayetinde umudunu Türkiye’ye bağlayan bacılar, analar, ihtiyarlar, gençler ve çocuklar hayal kırıklığına uğruyorsa bu rezil tablonun mimarlarından biride siyasi iktidardır. Sadece birkaç cılız açıklama ile kamuoyuna gaz alma operasyonu yapanlar, Çin’in zulmüne ortak olmaktadırlar. Zira zalimin batıldaki dirayetinin, onda birini dahi göstermeyenler ya bu davayı Hak saymamakta ya da inandığı uğrunda mücadele edecek cesareti gösteremeyecek kadar korkaktırlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.