Minik eller fidan dikti

0
409
Minik eller fidan dikti

Minik eller fidan dikti

 

OMR_0008

 

Köyceğiz Balıklı mevkisindeyaklaşık 4 ay önce çıkan yangında küle dönen 70 hektarlık ormanlık alan fidan dikimiyle tekrar yeşillendiriliyor.

 

Orman işçileriyle fidan diken öğrenciler, diktikleri fidanlara can suyu vermenin mutluluğunu yaşadı.

Kızılyaka, anasınıfı, İlk ve Ortaokul bölümü öğrencileri, 4 ay önce yanan balıklı mevkiindeki yanan alanlara Zakkum, Akasya, Fıstık çamından oluşan 3 bin fidan dikti, alana 100 bin fidan dikilecek.

-Çevre bilincini aşılamak

-Kızılyaka ilkokulu ana sınıfı öğretmeni ve TEMA vakfı temsilcisi Kadriye Çakmak “Orman İşletme Müdürlüğümüz ve TEMA vakfı ile işbirliği içinde bu alanda bu çirkin görüntüyü elimizden geldiğince düzeltmek niyetiyle buradayız. İnşallah bundan sonra büyüdüklerinde de doğayı koruyan, ağacı seven ve gelecek için, yeşil bir dünya için yardımcı olabilecek bireyler yetiştiririz, temel amacımız bu” dedi.

 

-Kızılyaka, İlk ve Ortaokulu Müdürü Ayşegül Kıvrak, ise; “Çocuklarımıza doğayı sevdirmeyi, ağacı sevdirmeyi, doğa sevgisini  ve çevre bilincini aşılamak adına çevre kapsamında etkinlikler planladık. Öncelikle okul bahçemizden başlayarak ağaçlandırmaya önem verdik.Yanan alanları da elimizden geldiğince ağaçlandırarak doğaya katkı vermek istiyoruz” diye konuştu.

-100 bin fidan dikilecek

-Köyceğiz Orman İşletme Müdürü Ramazan Uslu, 14 Ağustos 2015 tarihinde insanlarımızın gafleti sonucunda çıkan yangında 70 hektar alanın küle döndüğünü söyledi.

Uslu,“Yanan sahanın bütün işlemlerini bitirdikten sonra fidan dikim işlerine başlamıştık. Biz de çocuklarımızın da bu konuda bir katkıları olsun, hem de doğa bilinci, çevre bilinci, yanan alanların rehabilitasyonu, nasıl ağaçlandırılması gerektiği, nasıl fidan dikilmesi gerektiğini öğretelim istedik” dedi.

 

Anayol kenarına Zakkum, Akasya , Fıstık çamı gibi yangına dayanıklı türlerle yangına dayanıklılık bandı oluşturacaklarını ifade eden Uslu, yanan alana 100 bin civarında fidan dikmeyi hedeflediklerini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.