Ana Sayfa Gündem İztuzu kumsalı temizlendi

İztuzu kumsalı temizlendi

0
477
İztuzu kumsalı temizlendi

İztuzu kumsalı temizlendi

– Let’s Do It projesi çerçevesinde İztuzu kumsalında yapılan temizlikte plastik, cam şişe, piknikçilerin bıraktığı mangal, gözlük, kıyafet, branda gibi 283 kilogram çöp toplandı

Ortaca’nın Dalyan Mahallesinde bulunan ve caretta carettaların üreme merkezleri arasında yer alan İztuzu kumsalında temizlik yapıldı.

Let’s Do It (Haydi Yapalım) projesi çerçevesinde Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (DEKAMER) çalışan gönüllüler ve vatandaşların katıldığı temizlik etkinliğinde 283 kilogram çöp toplandığı bildirildi.

DEKAMER’de gönüllü olarak çalışan Çisem Sezgin gazetecilere yaptığı açıklamada, İztuzu kumsalının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta carettaların üreme sahası olduğunu söyledi.

Let’s Do It projesi çerçevesinde kumsalda temizlik yaptıklarını belirten Sezgin, “Temizlikte plastik, cam şişe, piknikçilerin bıraktığı mangal, gözlük, kıyafet, branda gibi 283 kilogram çöp toplandı. Özellikle yazın buraya tatil için gelen vatandaşların kullandıkları yeri temiz bırakması çok önemli. Doğa kirletilmemeli” dedi.

– Let’s Do It (Haydi Yapalım) fikri

2008 yılında, küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da gerçekleştirilen Let’s Do It! adlı halk hareketi olarak başlayan geniş çaplı bir uluslararası bir çevre hareketi.

 

Ali Rıza Akkır

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.