Dalaman’da Doğa Yürüyüşü

0
324
Dalaman’da Doğa Yürüyüşü

Dalaman’da Doğa Yürüyüşü

Dalaman, Ortaca ve Fethiye ilçelerinden bir araya gelen “Doğa Gönüllüleri” her ay bir bölgeye doğa yürüyüşleri düzenliyor.

Yaklaşık 60 kişiden oluşan Doğa Gönüllülerinin bu ay ki yürüyüş güzergahları ise Dalaman’daki bin 500 metre rakımlı Çal dağı’nın etekleri oldu. Hafta sonunda havanında güzel olmasını fırsat bilerek geziye katılan bazı doğaseverler Sedir ormanları arasında yürüyüş yaparken bazıları da yörede yetişen dağ mantarı, Sedir mantarı ve çıntar topladılar. Gezi güzergahları üzerinde bulunan tarihi su sarnıçları, yörede ender görülen  kardelen çiçeği de doğa severlerin ilgisini çekti.

*Fırsat buldukça doğa yürüyüşlerine katıldığını söyleyen Bahtışen Avcı “hava güzel, ortam güzel, doğa çok güzel. Fırsat bulduğum zamanlarda doğa doğa yürüşüşlerine katılıyorum” dedi.

*Doğasever Ahmet Türkmen ise yöresel adıyla küyner mantarı olarak bilinen yaklaşık 3 kiloluk Sedir mantarı buldu. Mandarın Sedir ağaçlarının dibinde yetişebildiğini söyleyen Türkmen sedir mantarının yumurtalı veya kavurarak tüketildiğini ifade etti.

*Doğa yürüyüşünün organizasyonunu gerçekleştiren emekli öğretmen Bayram Avcı “doğa gönüllüleri ile her ay bir yöreye gezi düzenliyoruz. Bunları Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz’in görülmesi gereken yerleri olarak belirledik. Bu günkü gezimiz onaltıncı gezimiz. Şu anda bulunduğumuz yer ise bin 500 rakımlı Çal dağının eteğindeki Karaoluk mevkisi. Gezdiğimiz güzergahlar Karaoluk, Uzunoluk, Akmuar, Üçgül, Küçük Çal ve Arıdaşı bölgesindeki 6 kilometrelik alan. Geziye katılanlardan isteyen dağ mantarı, yöresel adıyla Küyner mantarı ve diğer mantar çeşitlerimizden topladılar, isteyen de yürüyüş yaptılar. Katılımcılar güzel bir hafta sonu geçirdiler” diye konuştu.>>Ömer KUNDAKCI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.