Coşku’da engelliler günü kutlaması

0
439
Coşku’da engelliler günü kutlaması

Coşku’da engelliler günü kutlaması

3 Aralık Dünya Engeliler Günü dolayısıyla Özel Ortaca Coşku Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlendi.

Ortaca kaynmakamı Kaymakam Hüseyin Yılmaz ve merkezi Köyceğiz’de bulunan Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri rehabilitasyon merkezini ziyaret ettiler.

Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Halil Karanfiloğlu, Dernek olarak 2013 yılını enegelliler yılı olarak ilan ettiklerini söyledi. Karanfiloğlu “Engelli kardeşlerimizin bu gününü kutlamak için onlara küçük armağanlar getiridk. İleriki günlerde engelli kardeşlerimize akıllı bileklik de dağıtacağız” dedi.

Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz yaptığı konuşmada, herkesin bir engelli adayı olduğunu ve bunun farkında olarak yaşaması gerektiğini söyledi.

Eskiden Türkiye’de engelli olmanın bir ayıpmış gibi saklandığını ifade eden Yılmaz, “istediğimiz düzeyde olmasa bile, son dönemde engellilerin durumu anlaşılabiliyor. Empati kurarak anlayabilmeye yönelik toplumsal bir bakış oluşmaya başladı. 3 Aralık Dünya Engeliler Günü’nün Türkiye’de de tatil olarak değerlendirilmesi, bu günün önemli günler arasına alınması bu konudaki bilincin güçlenmeye başladığının göstergesidir” dedi.

Kaymakam Yılmaz, Türkiye’de geriye doğru gidildiğinde bu tür özel eğitim kurumlarının sayısı çok az olduğunu günümüzde ise neredeyse her engellinin ulaşabileceği kurumların olduğunu dile getirdi. Engellilerin topluma kazandırılabilmesi ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek hale gelmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, özel eğitim kurumları sahiplerine ve emeği geçen herkese  teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından dernek üyeleri tarafından getirilen hediyeler merkezdeki eğitim gören kişilere dağıtıldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.