Ak Parti Kadın Kolları Üyeleri, Muğla’daki kadın cinayetine protesto

0
340
Ak Parti Kadın Kolları Üyeleri, Muğla’daki kadın cinayetine protesto

Ak Parti Kadın Kolları Üyeleri,

Muğla’daki kadın cinayetine protesto

AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan kadınlar adına konuşan Kadın Kolları Başkanı Armağan Erol, “çocuğa ve kadına karşı cinsel, fiziksel, ruhsal, her türlü şiddet ve istismara hayır” demek için bir araya geldiklerini söyledi.

Son olarak Muğla’da bir kadının erkek arkadaşı tarafından falçatayla ve darbedilerek öldürüldüğünü hatırlatan Erol, “Sevgi için çıkılan yollarda ne yazıkki kadınlar, erkekler tarafından şiddete maruz kalıyor. Kadınlar, sevginin bedelini çoğu zaman hayatlarıyla ödemektedir. Dünyadaki hiçbir kadın ve çocuk, hiçbir sebeple şiddeti hak etmez” dedi.

Çocukların çok küçük yaşlardan itibaren şiddeti nasıl değerlendiriyorsa yetişkinliğinde aynı halin devam ettiğine işaret eden Erol, şöyle devam etti:

“Bu nedenle biz kadınlar, aile içi eğitimin bu olayların önüne geçilebilmesi için temel alınması gerektiğine inanıyoruz. Kadına yönelik şiddet kim tarafından ve nerede gerçekleştirildiğine bağlı olunmaksızın suçtur. Hatta bazı durumlarda kadına yönelik şiddet savaş suçu ve insan hakları ihlali olarak tanımlanmaktadır. Bizler de bu görüşlere katılmakta ve insan hakları ihlali olan kadına yönelik her türlü şiddeti büyük bir nefretle kınamaktayız.”

AK Parti hükümetinin “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi” ile bununla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni 24 Kasım 2011’de parlamentosunda onaylayan ilk ülke olduğunu vurgulayan Erol, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu sözleşmeye istinaden tek yasal düzenleme yapan ülke biziz. 6384 nolu yasa, Başbakanımızın talimatıyla çıkarıldı. Şiddet önleme merkezleri açıldı. Buna rağmen görülüyor ki sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, eğitimciler, siyasi partiler işbirliği içinde olmalıyız. Aile içi eğitimlere önem vermeliyiz. Bugün, topyekün mücadele etme zamanıdır. Kadına karşı her türlü ayrımcılığa ve şiddete hayır derken merhumenin kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar dileriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.