0
676

Kadın bisikletçilerden ortak mesaj:

“yollarda bisikletliye saygı”

Ortacalı, Dalyanlı, Köyceğizli bisiklet tutkunu kadınlar,  “5. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”na katılmak üzere Ortaca’da toplandı.

Ortaca Kültür parkta toplanan kadınlar, Atatürk anıtı önünde basın açıklaması yaptıktan sonra Ortaca Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin eskortluğunda cadde ve sokaklarda bisiklet turu attılar.

Ortaca’da yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizasyonu Sevgi Kirak ve Zehra Erbil tarafından yapıldı.

  1. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizasyonu adına yapılan basın açıklamasını Zehra Erbil okudu.

Zehra Erbil, bu yıl 5. kez yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na gösterilen ilgiye teşekkür etti.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turunun, 2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başladığını ifade eden Erbil, “5 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini  çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 45 şehirde eş zamanlı olarak yine gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz” dedi.

Bisikletin kent yaşamının bir parçası olduğunu dile getiren Zehra Erbil, “Bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık” ifadelerini kullandı.

-Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu   

Zehra Erbil açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında yapılan ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ ne vurgu yapmak için buradayız. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de  İzmirli kadınlarımız yıllardır öncülük etmektedir. Biz de İzmir’de bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız.

“Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” diyoruz. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında “var” olmalı”

 

-Finansman ve Organizasyonu kim yapıyor

Muğla’da sosyal paylaşım kullanıcısı Kemal Önekli isimli bir kişinin “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nu kim ya da kimlerin Finanse ve organize ettiğini bilen var mı paylaşımına tepki geldi.

Kemal Önekli isimli kişi, “Bu “süslü kadınlar bisiklet turu” ülke genelinde yapılıyor. Şaka bi organizasyon değil. Finansman ve organizasyonu kim veya kimler yapıyor acaba? Bilen var mı? Paylaşımda bulundu.

 

Sezai Cildir ve Gazeteci Temel Irmak da Kemal Önekli isimli kişiye her ilçede yapıldığını, Kemal Önekli gibi kişilerin de Muğla’da dedikodu yapmaya devam etmeleri göndermesinde bulundular.

Gazeteci Temel Irmak, “Marmaris yapıyor, siz Muğla’da dedikodu yapın…”

Sezai Cilbir, ise Kemal Önekli’ye, “Bu etkinlikte bile nasıl bir şeytanlık çıkardınız anlamadım?. Bisikletler CIA, makyaj KGB, Süsler Mossad, Bisiklet yakıtları FETÖ’den” diyerek dalga geçtiler.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.