1
668

Dalyan’ı Dünya’ya Tanıtacaklar:

“Güle Güle Gidin”

Dalyan sevdalısı İngiliz belgesel yönetmeni Miriam Day Dalyan’ı Dünya’ya tanıtmaya hazırlanıyor.

Dalyan sevdalısı İngiliz belgesel yönetmeni Miriam Day bir yılı aşkın süredir çekimlerini yaptığı sinema belgeseli “Güle Güle Gidin” filmiyle Dalyan’ı Dünya’ya tanıtmaya hazırlanıyor.
Dalyan’ın tarihi, kültürü, insanını anlatan film; Dalyan’a Rodos’tan göç eden ailelerin hikayesinden Caretta Carettalar için verdiği mücadele ile tanınan Kaptan June, ilk turizmci Abidin Kurt gibi Dalyan’ın renkli simalarının anlatımıyla Dalyan’ın gelişim, değişim sürecini anlatırken bir yandan da çobanı, fırıncısı, pazarcısı, arıcılarıyla, düğünleriyle günlük yaşamı işliyor.
Yönetmen Miriam Day belgesel yapımının kendi fikri olduğunu, Dalyan’ın Dünya’da yeterince tanınmadığına inandığını söylüyor. “240 kişilik küçük bir köyün nasıl bir süreçle yılda yüzbin Avrupalıyı ağırlayan bir köye dönüştüğünü, buradaki zenginliği anlatmak, Dalyan’ın dört mevsimi, turizmden tarıma bütün bir yılını sinema belgeseliyle anlatmak istedim. 2 bölümün çekimlerini tamamladık 3. bölümün çekimleri 26 Ağustosta başlıyor. Dünyada birçok sinemada gösterime girmesini hedefliyoruz. Festivallerin yanısıra televizyon gösterimleri ile Dalyan’ın doğru tanıtımına katkı yapacağına inanıyorum.” dedi.
ÜCRETSİZ EKİP ÇALIŞMASI
2016 Nisan ayında çekimleri başlayan sinema belgeselinin yapımcılığını İngiliz Dishevelled Filmcilik üslenmiş. Belgesel çekimlerinde tecrübeli ve ödüllü görüntü yönetmeni Nigel Kinnings, profesyonel ses kayıtçısı Rory Smith ve Prodüksiyon amiri olarak Atakan Soruç’un görev aldığını belirten Miriam Day “Belgesel için vaktimizi, uzmanlığımızı ve ekipmanlarımızı hiçbir karşılık beklemeden ortaya koyuyoruz. Fakat seyahat, konaklama ve ekibin günlük ihtiyaç giderleri var. “Dalyan İztuzu Turizm ve Tanıtım Derneği” sponsorluk, Kaunos Tur rehberlik yapıyor. Çekimlerin 3’ünü gerçekleştirecek desteği bulduk. Fakat son çekim için halen yerel çekim giderleri, müzik, kurgu, seslendirme, birleştirme, yazılama, basım, çoğaltım gibi hususların tamamlanması için maddi desteğe ihtiyacımız var. Sizlerden alacağımız desteklerden kesinlikle ekibe herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Ekip işe film tamamlanıp gelir elde ettiği takdirde harcadıkları zaman, uzmanlık ve ekipmanlar karşılığı ücret almaları üzere anlaşma yapıldı” dedi.
Çalışmalarla ilgili geniş bilgiye internette “dishevelledfilms.com”dan yada facebook’ta “May You Go Laughing / Güle Güle Gidin” sayfasından ulaşılabiliyor.

 

FOTOĞRAFLAR İÇİN:
facebook’ta “May You Go Laughing / Güle Güle Gidin” yada
“dishevelledfilms.com”

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.