11 yaşında gözünü milli takıma dikti

0
537
11 yaşında gözünü milli takıma dikti

11 yaşında gözünü milli takıma dikti

Babasının desteğiyle 6 yaşında karateye başlayan ve 11 yaşında dünya üçüncüsü olan Zümra Rezzan İm hedefini milli takım olarak belirledi.

Ortaca’ya bağlı Dalyan beldesinde fazla sosyal aktivite olmadığı için küçük yaşta babası tarafından karateye başlatılan Zümra Rezzan İm, geçen ay Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen Fudokan Karate-Do Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı.

Avrupa Karate Şampiyonası’nda da 1 altın, 1 bronz madalya alan İm’in katıldığı birçok müsabakada şampiyonluk madalyası bulunuyor.

-Hedefim milli olak

44 ülkeden bin 90 sporcunun katıldığı dünya şampiyonada üçüncülük elde eden İm, karateye 6 yaşında babasının desteğiyle başladığını söyledi.

İlk olarak Antalya’da düzenlenen okular arası karate turnuvasına gittiğini ve orada üçüncü olduğunu anlatan İm, “Daha sonra Shotokan-Fudokan Avrupa Karate Şampiyonası’nda Avrupa şampiyonasında altın bir de bronz madalya aldım. Bursa’da yapılan müsabakada da 4 altın 3 bronz madalya elde ettim. Prag’da düzenlenen Fudokan Karate-Do Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazandım” dedi.

İm, yarı yıl tatilinde düzenlenecek olan milli takım seçmelerinde birinci olarak milli sporcu olmayı hedeflediğini ifade etti.

– Odayı çalışma salonu yaptı

Dalyan’da sosyal aktivite olmadığı için 5 yaşında Zümra’yı karateye başlattığını belirten baba Aşkın İm şunları söyledi:

“Zümra daha sonra da karateyi severek kulüp bazında başarılar aldı. Ailece bizi gururlandırdı. Ben de kendi oturma odamızı Zümra için çalışma, fitness salonu yaptık. Daha rahat çalışabilmesi için ona her türlü imkanı sağlamaya çalıştık. Kızımın milli takıma girmesi bizi daha da gururlandıracak. İnşallah daha çok çalışarak milli takıma gireceğini düşünüyorum. Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum.”

-Sürekli yükselen grafiği var

Avrupa ve Dünya Karate Federasyonu Başkanı Antonio Ortueta Espinos’un Başdanışmanı, Türkiye Karate Federasyonu (TKF) Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Oruç ise, karateye ilk başladığından beri Zümra’yı tanıdığını ve çok yetenekli bir sporcu olduğunu söyledi.

Babasının işini gücünü bırakarak Zümra’yı Ortaca, Fethiye ve özel salonlarda yapılan antrenmanlara götürdüğünü belirten Oruç, “Çok büyük bir özveri gösteriyor. Başarı da zaten bilinçli çalışmayla gelir. Aile olarak da imkan verildiği zaman bizim sporcularımız Avrupa ve dünyada neler yaptıklarını kanıtlıyorlar” diye konuştu.

Geçen ay Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapılan Fudokan Karate-Do Dünya Şampiyonası’nda Zümra’nın dünya üçüncüsü olduğunu hatırlatan Oruç sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu küçümsenecek bir derece değil. Binlerce sporcunun katıldığı bir şampiyonada ilk üçe girebilmek ve kürsüde olabilmek çok güzel. Grafik olarak Zümra ona harcanan zamanın ve eforun fazlasıyla karşılığını veriyor. Yarıyıl tatilinde yapılacak olan Türkiye Şampiyonası’nda da Zümra’nın ilk üçte olacağına inanıyorum. Dolayısıyla milli takım seçmelerinde de başarılı olacağını düşünüyorum. Zümra şimdiye kadar başarılarını kulüp bazında yaptı. Bu başarılarını milli takım bazında da yapacağını umuyorum. Çünkü onda o yetenek var. Biz de federasyon olarak elimizden gelen desteği sağlayacağız.”

-Hedef 2015 Dünya şampiyonası

Zümra’yı şampiyonalara hazırlayan hocası Reyhan Kıvrak Koşar “Zümra çok azimli bir sporcu ve istikrarlı, bazı sporcu vardır azimlidir isteklidir ama istikrarı devam ettirmez. Zümra her seferinde bir tık daha fazla koyarak giden bir sporcu. Türkiye şampiyonalarına katılacak. Önümüzde yakın tarihte küçükler, yıldızlar şampiyonası hedefimiz var. Daha sonraki tarihte de 2015 yılındaki yine Fudokan şampiyonası Moskova’da yapılacak. 2015 yılındaki Dünya Şampiyonasındaki hedefimiz şampiyonluktur”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.