Dalaman’da 16 Kadın İşten çıkartıldı

0
53
Dalaman'da 16 Kadın İşten çıkartıldı

Dalaman’da 16 Kadın İşten çıkartıldı

Dalaman’da özel bir firma aracılığı ile fabrikada taşeron işçi olarak çalışan 30 kadından 16’sı işten çıkarıldı. 

İşten çıkarıldıkları telefon ile bildirilen işçiler bilgi almak üzere çalıştıkları firmanın önünde toplanarak tepki gösterdi.

Fabrikada işlerin devam ettiğini ifade eden mağdur işçiler, kendilerinin yerine başka işçi alındığını kaydettiler.

Mağdur işçilerden Emine Gö1k, “İşten çıkışımızı 15 gün önce bildirmeleri gerekiyordu. Çıkışımızı taşeron firmanın telefonuyla öğrendik. İşten çıkışınız verildi denildi. Tazminatımızın da mahkeme yoluyla verileceğini söylediler. Çıkışımıza dair elimize hiçbir belge verilmedi. Tazminat almayacağımıza dair de imza attırmak istiyorlar. Biz de imza atmak istemiyoruz ve işe de gidemiyoruz. 3 gün işe gitmediğimiz takdirde de işten çıkarılmış olacağız. Haklı iken haksız konuma düşeceğiz. İmza atmadığımız takdirde de maaşımızı vermeyeceklerini söylüyorlar. 2,5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ve tazminat hakkım elimden alınmak isteniyor” dedi.

20 günlük bebeğini evde bırakarak işten çıkarıldığı firmaya gelen Fatma Kartal ise, “Doğum iznimi kullanıyordum. Raporum bitmeden işten çıktığıma dair bir telefon geldi. Evde 20 günlük bebeğimi bıraktım ve bununla uğraşıyorum” diye tepki gösterdi.

Konu ile ilgili firma yetkililerinden ise bir açıklama yapılmadı.

Ali Rıza AKKIR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.