Zabıta teşkilatı 189 yaşında

0
685
Zabıta teşkilatı 189 yaşında

Zabıta teşkilatı 189 yaşında

 

1-7 Eylül tarihleri arasını kapsayan Zabıta Haftası dolayısıyla Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca ilçelerinin Zabıta teşkilatları Köyceğiz’de bir araya geldi.

 

Köyceğiz Atatürk meydanında gerçekleştirilen çelenk koyma törenine Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Ortaca Belediye Başkan Vekili Mehmet Kuş, Dalaman Belediye Başkan Vekili Ramazan Ontaş ve zatıba teşkilatında görevli personeller katıldı.

Törende Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan ve Zabıta Müdürü Aydın Topçu Atatürk Anıtına Çelenk koydu.

Belediye Zabıtasının huzur ve düzeni sağlamak amacı ile çalıştığını belirten Köyceğiz Belediyesi Zabıta Müdürü Aydın Topçu, “Belediye Zabıtası belde halkının sihat, nezaret ve sağlığını koruması amacı ile yetkili kurum, kuruluşlar tarafından alınmış kararlar ve ilgili mevzuat ile kendisine verilen görevleri belediyelerde takip etmek ile görevlendirilmiştir” dedi.

Belediye Zabıtasının tarihsel sürecinin Fatih Sultan Mehmet’in padişahlığı döneminde, Hızır Bey Çelebinin şehrin kadısı olarak atanması ve 1826 yılında ihtisap nezaretinin kurulması ile başlamış ve bugünkü zabıtanın temellerinin atıldığına işaret eden Topçu “Daha sonra 1855 yılında Şehremanetinin kurulması ile bu süreç devam etmiş, zaman içerisinde önceleri ihtisap neferleri daha sonra zaptiye memurları unvanları adı altında şehir esnafının denetimlerinde ve vatandaşın sorunlarının çözümünde görev yapmışlardır. Zabıtanın temellerinin yapıldığı 1826 yılı esas alınarak, her yıl eylül ayının ilk haftası zabıta haftası olarak kutlanmakta ve çeşitli etkinlikler tertip edilmektedir. Belediye zabıtası beldenin esenlik, huzur, sağlık ve düzeninin sağlanması amacı ile sürekli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaları yaparken tüm meslektaşlarıma başarılar diler, zabıta haftalarını kutlarım” diye konuştu.

 

Köyceğiz Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Mecbure Ertek ise, “Bölgemizin Zabıta mensuplarını ilçemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk. Teşkilatın 189. Yılını kutluyoruz” dedi.

Törenin ardından Köyceğiz Belediyesi Delta Plajında 3 ilçede görevli zabıta teşkilatı mensupları birlikte kahvaltı yaptılar.  Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman belediyesinde görevli zabıta memurları birlik ve dayanışmayı sergilemek amacıyla kutlamaları her yıl bir ilçenin ev sahipliğinde kutluyorlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.