Yüzlerce kuşun hayatı prosedüre takıldı

0
581

Yüzlerce kuşun hayatı prosedüre takıldı

Fethiye’nin Ovacık mahallesinde tedavi için Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesine götürülen kişinin evinde beslediği yüzlerce kuş ölümle pençeleşiyor.

Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) Başkanı Türkan Dağdelen, Kuşlarla kimsenin ilgilenmediğini, yetkililerin ise prosedürlerle uğraşmaktan olaya çözüm getiremediklerini ifade etti.

-Acilen müdahale gerekiyor

Evin ön kapısına ek olarak yapılmış kafeslerde yaşıyorlar. Evin içinde başka bir canlı var mı yok mu bilen olmadığını söyleyen Türkan Dağdelen olayı şöyle anlattı. “Kapalı yerde yüzlerce kuşların olduğunu bilen İngiliz kadın, Türk arkadaşlarına anlatıyor, onlarda Fethiye Orman Su İşleri Şubesi, Fethiye belediyesi zabıtası jandarma, kaymakamlık, milli parklar vs. vs. ne varsa bilgilendiriyorlar. Tabii bu arada açlık, susuzluk ve havasızlıktan nerede ise 300 kadar kuş ölüyor. Bana da ulaşarak bilgi verdiler. Verilen adrese geldiğimde 100 kadar ölü kuş topladım. Evin önündeki kuşlara dışarıdan müdahale ediliyor ama ya içerde canlı varsa? Sözüm ona eve girmek için güya milli parklar savcılıktan izin almak istemiş, savcılık olmaz demiş.  Prosedürlerden dolayı kimse bir şey yapmamış. Tek yapılan iş komşunun ve benim su, mama vermem oldu. Devlet kurumları ise hala kendi aralarında prosedürlerle uğraşıyorlar. Bir an önce müdahale edilmesi gerekiyor” dedi.

-BİMER’e suç duyurusunda bulunun

Türkan Dağdelen, internet ortamında tepki gösterenlere Dağdelen, “Sonuç itibari ile toplum sağlığını tehlikeye sokan, çevre kirliği yapan, 5199 hayvan haklarını ihlal eden bu kuş ölüm evini öylece arkamda bırakıp geldim. Tek yaptığım iş bolca su ve yem bıraktım, bir de kuşların kapılarını açtım. Dışarı çıkabilecekler, güçlü olanlar yaşar, olmayanlar ölür en azında kapalı bir yerde havasız, susuz ve açlıktan ölmekten iyidir. Bu arada akşama kadar ineternet ormanında ahkam kesen hayvan severler sizlere sesleniyorum.

Buyurun, savcı da, kaymakam da, belediye de, milli parklar da, jandarma da hepsi Fethiye’de. Haydi bakalım gösterin hünerlerinizi. Eğer boş boş buradan yorum yapacaksanız aman kalsın. Biz boş insanlardan bıktık, sıkıldık, icraat görmek istiyoruz. Benden sizlere dost tavsiyesi, bilgisayarda klavye başında boşuna çene tüketmektense, BİMER e yazın” diye seslendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.