Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları “The ECO Trails” tanıtıldı

0
656

Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları

“The ECO Trails” tanıtıldı

Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği tarafından projelendirilen GEKA ana finansörlüğü ve Ortaca ve Dalaman Belediyeleri ile MUTSO ortaklığıyla, Muğla Valiliği’nin destekleriyle yapılan “Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları – The ECO Trails” tamamlandı.

 

Proje, Ortaca’ya bağlı Dalyan İztuzu plajında poster, broşür ve harita dağıtımı, ECO Trails rotasında yürüyüş ve bisiklet turu yapılarak tanıtıldı.

Uluslararası standartlarda yapılan işaretlemeler yürüyüşçülere ve bisiklet turuna katılanlara büyük kolaylık sağlıyor.

-Proje Yürütücüsü Murat Demirci, 3 yıldır sürdürmekte olduğu, EcoTrails, yürüyüş ve bisiklet rotaları projesinin sembolik açılışını yaptıklarını söyledi.

 

Demirci, “Yanımızda Dalyan Kültür Turizm Çevre Koruma Derneği, destek olarak Dalaman ve Ortaca Belediyeleri, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası yer aldı. Bu şekilde Güney Ege Kalkınma Ajansı’na bu projenin finansmanı için başvurduk. Onlar da bu bölgenin turizminin 12 aya yayılması hedefli projemizi uygun gördüler. Valiliğimizin büyük destekleri oldu. Projemizde yürüyüş ve bisiklet rotalarını kullanarak, bölge değerlerini tanıtıp öne çıkarıp, koruyup turizmi daha uzun aylara yayma hedefiyle başladık” dedi.

-470 kilometre yürüyüş, 740 kilometre yürüyüş

Rotayı kendi kararlarıyla beklentilere de uygun olarak 470 kilometre yürüyüş rotası olarak tespit ettiklerini, bisiklet rotası olarak da 740 kilometre olarak belirlediklerini ifade eden Murat Demirci, “Yürüyüş ve bisiklet rotasındaki işaretleme, her ikisinde de uluslararası standartlarda. Yürüyüşte yol boyunca kırmızı-beyaz çizgileri takip ediyor yürüyüşçüler. Yaklaşık 6-7 kilometrede büyük sarı levhalar var yönü gösteriyor, mesafe bilgisi veriyor. Bisiklette ise sadece yön levhamız var, kırmızı tabela. Orda da yine yön bilgisi ve gidilecek mesafe bilgisi yer alıyor. Bütün bu yürüyüş ve bisiklet levhalarının yanı sıra 11 noktada bilgilendirme panosu var. Yürüyüş için, bisiklet için ayrı ayrı burada haritalar var. Gerekli açıklamalar var, dikkat edilmesi gereken hususlar var. İşaretlenme konusunda bilgilendirme var” diye konuştu.

-Ülkemizin ve yöremizin turizmine çok ciddi katkı koyacak

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, ise yaptığı açıklamada projeyi beğendiklerini ve desteklediklerini dile getirdi.

Hasan Karaçelik, “Gerçekten yöremize ve ülkemize çok ciddi katkı koyacağını düşündüğümüz bir proje olarak gördük ve bu bizi heyecanlandırdı. Hemen hazırlıklarımıza başladık. Ülkemizin ve yöremizin turizmine çok ciddi katkı koyacağını düşündüğümüz bu projenin sonuçlanmış olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Projeye katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

-Yürüyüşe katılanlardan rotalara tam not.

-Mehmet Bozkır, “proje yürüyüş gurupları için yeni imkanlar sunuyor. Biz ulaşamadığımız yerleri, doğa sporuyla ilgilenen arkadaşlarımızın çizdiği bu rotalarla, projeyle yeni imkanlara kavuştuk. Çok memnunuz”

-Dalaman Doğa Yürüyüşçüleri Grubu Başkanı Yılmaz Akkuş “Biz işaretlenmiş rotaları takip ederek yürüyüşlerimizi yapıyoruz, çok güzel oluyor. Bu yürüyüş rotaları şu anda, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Göcek civarını kapsayacak şekilde hazırlanmış, levhalandırılmış ve çizilmiş şekilde hazırdır. Rota işaretlerin hepsi başladığı zaman bitişe kadar sizi götürüyor. Dolayısıyla bir emek harcanmış, teşekkür ediyoruz”

-Halike Avcı “bu rotaları çizen bizlere böyle bir imkan sağladıkları için öncelikle bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Hiç görmediğimiz yerleri gördük. Çok büyük paralarımız da olsa, araçlarımız da olsa göremeyeceğimiz yerleri görüyoruz bu yürüyüşlerimiz sayesinde. Huzur buluyoruz, çok iyi arkadaşlarla tanıştık. Vakti olan herkesi yürüyüşe davet ediyoruz”

Dalyan İztuzu plajında yapılan tanıtım toplantısına, Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Dalaman Belediye Başkan vekili Ramazan Ontaş, protokol üyeleri, yürüyüş ve bisiklet grupları ile davetliler katıldı.

ÖMER KUNDAKÇI

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.