Yurttan atılan öğrencinin hayali suya düştü…

0
1158

Yurttan atılan öğrencinin hayali suya düştü…

Antalya Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Mimarlık bölümü 2 sınıf öğrencisi kollarında kısmi engeli olan Aslı Keskin, yurt ücretini geciktirdiğinden dolayı KYK’ya bağlı Alanya Terken Hatun Kız Öğrenci Yurdu’ndan atıldı. Sadece ders notlarını teslim edebilmek için Alanya’daki okuluna giden Aslı, geceyi okulun karşısındaki otoparkta otomobilde geçiriyor.

3 yıldır aynı yurtta kalan Keskin’e, idare tarafından, “yurt koşulları burada kalmana uygun değil kendine başka yurt bul denildi” kabul etmeyen Keskin’in önce engelli raporu olmadığı ardından da yurt ücretini 1 hafta geciktirdiği gerekçe gösterilerek yurttan kaydı silindi.

Yurttan başka kalacak yeri olmayan Aslı Keskin, eğitimini yarıda bırakarak Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki ailesinin yanına döndü.

Okulunu yarım bırakmak istemeyen Keskin, yetkililerden yardım istedi.

“3 yıldır aynı yurtta kalıyordum”

Yurt idaresinin daha önceden böyle bir tavırları olmadığını dile getiren Aslı Keskin, “aynı yurtta hazırlık dönemi de dahil 3 yıldır kalıyordum. Herhangi bir problem çıkmıyordu. Son 2 aydır sıkıntı çıkarmaya başladılar. Önce sürekli kaldığım odadan ayırarak, hiçbir kalma koşulunun uygun olmadığı misafirhaneye aldılar. Burada da yatak ücretimi verdim, ayrıca yemek ücreti istediler. Buna da razı olmama rağmen yine de yurttan çıkarıldım. Her fırsatta yurttan ne zaman ayrılacağımı sormaya başladılar. Aynı odada 4 arkadaş kalıyoruz, hiçbiri ile sorunumuz yok. Arkadaşlarım sürekli benim yanımda ve bana destek oluyor. Yurttan atılmama çok üzüldüler, bir an önce okuluma dönmemi bekliyorlar. Ancak şu anda kalamıyorum, okuluma da devam edemiyorum. Ne yapacağım konusunda bir fikrim yok”

-“Yurt kurallarına aykırı bir şey yapmadım. İyi değil, hasta ya da engelli diyerek dışladılar”

Aslı Keskin, “Yurt kurallarına aykırı bir şey yapmadım. Herhangi bir kötü alışkanlığım yok, içkim yok, sigaram yok. Ama yurttan atılma sebebim sadece yurt ücretinin geciktirilmesinden dolayı. Babam sisteme baktığında sistem açılmamış.  O sistem de karşıdan yurttan müdürlerce, o kişilerce açılıyor. Ama onlar açmamışlar. Daha sonra bana yurttan atıldığıma dair dilekçe geliyor. Bana, Aslı eşyalarını al ve topla git diyorlar. Sürekli müdürlerle konuşuyoruz ve benim gitmeme dair sürekli telkinlerde bulunuyorlar. Bahane ücreti ödememek değil, benim akıl sağlığımla ilgili, benim kişisel, karakterime yönelik çok saldırıda bulunuldu. Yani deli olduğum söylendi. İyi değil, hasta ya da engelli. Yani tamamen dışlanma psikolojisine girdim yurttayken. İnsan kendinde sorun arıyor. Ben her zaman kendimde aradım. Ben kaydım silindikten sonra, acaba dedim.. Acaba benim kişisel psikolojiyi geçtim. İçsel olarak onu geçtim. Acaba dedim benim fiziksel olarak bir problemim var mı, var. Tamam doğumdayken anne karnındayken sorun yaşadım. Bu mu acaba, bunun yüzünden mi diye düşündüm. Olamazdı çünkü benim kimseye bir zararım yoktu. Bunu idare de biliyordu. Buna rağmen benim yurttan kaydım silindikten sonra benden geçmişe yönelik hastane raporu istediler. Ben o raporu verebilmem için gerçekten hasta olmuş, hastanede yatmış ve o raporu getirmiş olmam gerekiyordu. Elimde engelli raporu ve hastaneden aldığım hastane durum raporu daha önce çıkmış olduğum hasta durum raporu vardı ve bunu sunduk. Bunları sunduğumuz halde hala hiç bir şey yapılmadı. Kısaca ben yurttan neden atıldığım konusunda hiçbir fikrim yok. Yani bunun için bana kayda değer bir şey söylemediler. Kimsenin anlam veremediği, yurt görevlilerinin de arkasına sığındıkları ama ne olduğunu bilmeyerek tek söyledikleri ‘yurt kuralları’ imiş”

-“Alanya’da özel evde tek başıma kalamam”

Yurt ortamının kendisini her zaman güvende hissettirdiğini anlatan Aslı Keskin, “Alanya’da özel evde tek başıma kalamam mümkün değil. Hatta benim konumumdaki öğrencilerin tek başına yaşaması olanaksız. Ailemin yurtta kalmamı istemesinin nedeni burada yemek ve barınma sorunumun olmayacağı içindi. Yurt idaresi bana başka yerde kalmam için telkinde bulunuyor. Okulumu aksatmamam için bir an önce yurt problemimin çözülerek yurda dönmek istiyorum. Tek isteğim huzurlu bir şekilde okulumu bitirmek”

-“Ailemin yanına dönmek zorunda kaldım. Ben hayalimi devam ettirmek istiyorum”

“Benim mimar olmak çocukluk hayalim. Arkadaşlarım sokaklarda oyun oynarken ben komşularımın evinin resmini çizerdim. İstediğim hayalime kavuştum derken yurt problemi çıktı. Ben hayalimi devam ettirmek istiyorum. Yurttan ayrılmam için bana yapılan psikolojik baskıdan yaşamım alt üst oldu. 3 yıldır emek verdiğim okulumu yarıda bırakarak Köyceğiz’de ailemin yanına dönmek zorunda kaldım. Yurt yüzünden okulu bıraktım. Ailemin yanında kalıyorum. Özel durumumdan dolayı Alanya’da kalabileceğim hiçbir yer yok. Burada ailem, annem, babam, hem ufak tefek kendi çapında çiftçilik yapıyorlar, hayvancılık yapıyorlar. Babam çalışıyor. Benim evde yapabileceğim tek şey ev işi yapabilirim. Ben okumak istiyorum. Yani ben eğitimime devam etmek istiyorum. 2 senem kaldı o okulu bitirmek istiyorum. Gerçekten bu saçma sapan şeylerle uğraşmak istemiyorum. Bu günler derslerin yoğun olduğu dönemler. Ders çalışacak ortamım yok. Buradan da hem engelli arkadaşlarımın, hem de eğitime bu tür sebeplerden dolayı eğitime devam edemeyen arkadaşlarımın sesi olmak adına böyle bir çağrıda bulunuyorum. Yetkililer tarafından bu tür konularda gerekli araştırmalar yapılsın”

-“Özellikle kız çocuklarına ve engelli bireylere sahip çıkılmasını istiyorum”

Kızının 3 yıldan beri Alanya’da okuduğunu ve şu anki yurtta kaldığını ifade eden İnşaat ustası 3 çocuk babası Salih Keskin, “Ben kızımın yurt kaydının yeniden açılmasını ve kızımın okuluna dönmesini istiyorum. Kızıma başka yurtta kalması için telkinde bulunuyorlar. Özel bir yurtta veya evde tek başına kalması mümkün değil. Okula başladığı ilk döneminde tek başına kaldığı evde yangın tehlikesi atlattı. Şimdi Aslı artık Cuma günü itibariyle okuldan ayrıldı geldi, yani yurttan atıldı geldi. Aslı şu anda yurttan ayrıldı, yurttan atıldı daha Türkçesi yurda giremezsin dediler. Güvenlik personeline de giremeyeceğini, almamalarını söylemişler. Orada kalacak yer olmadığı için kendi özel durumundan dolayı da okulu bırakıp gelmek zorunda kaldı. Her kurumda engelli bireylere öncelik tanınırken devlet yurdunda böyle bir şeyin yaşanması bizleri üzdü. Özellikle kız çocuklarına ve engelli bireylere sahip çıkılmasını istiyorum. Kızımız devlet yurdunda güvende derken yaşadıklarımız bizi şok etti.” dedi.

Salih Keskin, yurt idaresi tarafından kızına zaman zaman elindeki engelinden dolayı yurtta kalmasının uygun olmadığı, okumak istiyorsan ailene söyle buraya taşınsınlar dediğini de sözlerine ekledi.

-“Kaydını sildik, ama misafir ettik”

Yurt Müdürlüğü ise, Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliğinin 11/a maddesine göre öğrencinin yurttan atıldığını doğruladı, engelli olduğunu “resmi olarak bildirmedi” diyerek savunmaya geçti.

KYK İl Müdürü Mahmut Danayiyen imzasıyla verilen bilgide, “Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliğinin 11/a maddesi, özetle ‘öğrenci yurt ücretini ayın son iş günü belirlenen saate kadar ödemez, bunun yanı sıra güvence bedelini tamamlamaz ise öğrencinin kaydı silinir’ der. Öğrencinin kaydı bu yüzden silinmiştir. Ayrıca öğrenci bize yüzde 46 engelli olduğu ile ilgili resmi bir beyanı olmamıştır” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.