Yörük olurda,  göç olmaz mı

0
618

Yörük olurda,  göç olmaz mı

 

  1. Dalaman-Göcek-Pırnaz Yayla Yürüyüşü kapsamında düzenlenen kortejde develerin üzerinde Yörük göçü canlandırıldı.

Temsili göçte renkli görüntüler oluştu. Şenlik nedeniyle Türkiye’nin birçok ilinden Yörük ve Türkmen derneklerinden temsilciler Atatürk caddesinden geçerek Cumhuriyet Meydanında toplandı.

 

Cumhuriyet meydanında Atatürk anıtına konulan çelenk ve saygı duruşunun ardında etkinlikler yapıldı.

  1. Dalaman-Göcek-Pırnaz Yayla Yürüyüşü açılış programına Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz ve davetliler katıldı.

6 gün sürecek olan göç kapsamında ulaşılan her noktada etkinlikler düzenlenecek, gelenek ve görenekler hakkında sohbetler edilecek. Yörükler, göç öncesi kıl çadırlarda yemeklerini yiyerek sohbet etti. Oynadıkları oyunlar ise ilgiyle izlendi.

Dalaman Belediye Başkanı Şaşmaz, 6 günlük yayla göçünde güzel etkinlikleri planladıklarını söyledi.

Yörük kültürünü yaşatmak için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Şaşmaz, “Yörüklerimizle birlikte, Yörüklerimizin bize sağladığı destekle birlikte yayla göçümüzün hazırlığını ve sürecini yaşıyoruz, Daha ileriki dönemlerde uluslararası ve ulusal bir platforma taşımak için elimizden gelen her düzeni yapacağız. Ve bundan sonra Yörükler hep birlikte göçeceğiz” dedi.

Dalaman Yörük Obaları Derneği Başkanı Kadriye Efe de “Yörük göçü yıllardan beri yapıla gelenek. Amacımız kültürümüzü gençliğe aşılamak. Göçümüzü önceden yayla yollarını aynı yerden giderek göç ederek, görüldüğü gibi, develerimizle, atlarımızla, eşeklerimizle konaklayarak 6 gün içerisinde tamamlayacağız. Geçmişimizi bilmesek geleceğimizi bilemeyiz. Gerçekten mutluyuz, heyecanlıyım” diye konuştu.

Milas Yörük Türkmen Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş “Dalaman Yörük Obaları Derneğimizin etkinliğine katkı sağlamak amacıyla bütün il, ilçelerden katıldıklarını söyledi.

Muğla’da aktif, birbirine bağlı, güçlü olarak 7 dernek, Türkiye genelinde ise, 450 dernek ve bunların bağlı olduğu federasyonların olduğunu ifade eden Kiriş, “Bizler kültürümüzü yaşatmak, geleneklerimizi yaşatmak için, küçüklerimize bu ailelerimizin, büyüklerimizin yaşadığı, unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi yaşatmak için bir araya geliyoruz. Akrabalarımızı, kaybolmuş nesillerimizi bir araya toplayıp tekrar bir bütün halinde ülke bazında Türkiye genelinde bir arada bulunmak, canlı kalmak, diri kalmak, birlik olmak için buradayız. Bizler birbirimizin etkinliklerine katılarak birbirimize güç kuvvet vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Yörük olmanın göstergesinin hayvancılığı, tarımı, çiçeği, böceği, doğayı, insanı ne kadar sevdiğiyle orantılı olduğuna işaret eden Muğla Eskişehirliler Derneği Başkanı Erhan Saygın, “Bu tür faaliyetlere sadece Yörük Türkmen Dernekleri değil bütün sivil toplum örgütlerini de bekliyoruz. Çünkü bu etkinlik herhangi bir siyaset içermeyen, sadece Türk milletinin Türk ulusunun örf ve adet, anane ve geleneklerini devam ettirmek ve ileriye dönük, arkadan gelen neslimize bunları taşımak gerekiyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.