Yolcu indirme-bindirme yasak

0
241
Yolcu indirme-bindirme yasak

Yolcu indirme-bindirme yasak

 

Muğla Valisi Amir Çiçek imzasıyla yayınlanan bildiride, kararın “5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 9. Maddesi” gereğince alındığı belirtildi.

 

Yasaklanan hususlara uymayanlar hakkında İl İdaresi Kanununun 66.maddesi ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesi uyarınca cezai işlem uygulanacak.

 

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanallarında ticari faaliyette bulunan teknelerin Dalyan Boğazı mevkiinde yer alan halihazırdaki mevcut iskeleler dışında yolcu indirmeleri ve bindirmeleri can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yasaklanmıştır. Ayrıca; Dalyan Boğazının göle bakan kıyı kesiminde kumul habitatın ve doğal yaşamın korunması amacıyla ateş ve mangal yakılması yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

-Karar turizm açısından olumlu

Dalyan Tekne Kooperatifi Başkanı Atilla Gültekin ise, valilik kararının olumlu olduğunu söyledi.

Karar öncesi kendilerinin de görüşlerinin alındığını dile getiren Gültekin, “bazı tur tekneleri iskele ücreti vermemek için yolcuları teknelerden sarkıttıkları merdivenler aracılığı ile plaja indiriyorlar. Birçok kez yapılan uyarılara rağmen maalesef bazı tekneler buna uymuyor. Olumsuzluk yaşandığında bizi de etkiliyor. Kooperatif olarak bizim gösterdiğimiz hassasiyeti diğer tur teknelerinin de göstermesini bekliyoruz” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.