Yılbaşında herkes sevdiklerine kitap hediye etsin

0
534
Yılbaşında herkes sevdiklerine kitap hediye etsin

Yılbaşında herkes sevdiklerine kitap hediye etsin 

Bir süre önce “Kitabını Kap Gel” kampanyası başlatan ve kısa zamanda şömine başında kitap okumak isteyen herkesin ilgi odağı haline gelen Muğla Yabancılar Derneği, şimdi de “Yılbaşında sevdiklerinize kitap hediye ederek;sevginizi ölümsüz kılın” kampanyası başlattı. 

Muğla Yabancılar Derneği, ‘kitap okuma alışkanlığını keyfe ve paylaşıma dönüştürüyor. Dernek “Kitabını Kap Gel Şömine başında hep birlikte okuyalım” kampanyasına ek olarak  şimdi de “Yılbaşında herkes sevdiklerine bir Kitap hediye etsin sevgisini ölümsüz kılsın” sloganıyla yeni bir kampanya daha başlattı. Muğla Yabancılar Derneği, Şubat ayı içerisinde de çocuklara kitap sevgisini aşılamak amacıyla Ana okullarına ve kreşlere kitap hediye etmeye hazırlanıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Dernek Başkanı Halil Karanfiloğlu  ”Devlet istatistiklerinde, Türkiye’de kitap okuma oranının, dünya ortalamasının çok altında olduğu görülüyor. Biz, bu anlamda gelişmiş ülkelerin bir hayli gerisindeyiz.Ülkemizde on binde 1 olarak geçen okuma oranını dernek olarak yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu amaçlı, 11 bin kitabı okuyucusu ile buluşturarak bu  oranın artması yönünde çaba göstereceğiz. 2014 yılı boyunca devam edecek olan, her ay yaptığımız kitap okuma-paylaşma kampanyasına  ek olarak Yılbaşında sevdiklerinize kitap hediye edin.Kampanyasını da başlatarak , toplumda sosyal bir farkındalık yaratacağız. Bizler dernek olarak her yerde kitap sevgisi ve okunması yönünde her fırsatı değerlendirip  bu konuyu ayakta ve güncel  tutacağız” dedi. Karanfiloğlu, kampanya sonunda da  11000 adet kitabı okuyucusuna hediye ederek  sosyal bir projeye imza atacaklarını söyledi.

Okuma etkinliğine her ilçeden katılan kitapsever temsilciler, önümüzdeki günlerde her evde kütüphane  oluşması yönünde çalışma yapacaklar. Ailelerin bu konudaki hassayetini artırmak, yeni nesilleri kitap dünyası ile tanıştırmak için taşın altına elini koyan Muğla Yabancılar Derneği üyeleri, devletin organizasyonlarına sivil toplum kuruluşlarının da desteğinin şart olduğunu belirttiler.

Dernek İkinci başkanı John Vickers ”Neden çocuklarımız okumuyor? Çünkü evde okuma ortamları oluşturamıyoruz ve çocuklarımızı okuma sevgisinden yoksun büyütüyoruz. Bunun önüne geçmenin tek yolu bu sevgiyi hediye vererek arttırmaktır. Bu nedenle yılbaşı öncesi başlatacağımız projenin başarı getireceğini ümit ediyoruz” diye konuştu. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.