Yavru köpeğin kafasına vurarak öldürüldüğü iddiası

0
515
Yavru köpeğin kafasına  vurarak öldürüldüğü iddiası

Yavru köpeğin kafasına

vurarak öldürüldüğü iddiası

Köyceğiz’de bir kişinin tavuklarını kovaladığını ileri sürdüğü yavru sokak köpeğini sopayla vurarak öldürdüğü iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre, Gelişim Mahallesi’ndeki evinin bahçesine giren bir sokak köpeğinin tavuklarını kovaladığını fark eden R.Ö, sopayla köpeği kovalamaya başladı. Yaklaşık 10 dakika kovaladığı yavru köpeği bir çöp konteynerinin yanında sıkıştıran R.Ö’nün çevredeki vatandaşların önünde köpeğe sopayla vurarak öldürdüğü ileri sürüldü. Sopa darbeleri alan köpek olay yerinde telef oldu.

Vatandaşların haber vermesiyle olay yerine gelen polis ekipleri, R.Ö hakkında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında tutanak tuttu.

Hayvanseverler tarafından köpeğin ölüsünün otopsi yapılmak üzere İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine teslim edildiği öğrenildi.

– Hayvanseverler tepki gösterdi

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İl Temsilcisi Türkan Dağdelen gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan olayı kınadıklarını söyledi.

Yüzlerce köpeğin hergün zehirlenerek ve dövülerek öldürüldüğünü savunan Dağdelen, “Hiç bu kadar vicdansız görmedim. Sırf tavuklarını kovaladığı için bir köpek nasıl olur da öldürülür? Herkesin tepkisini ortaya koyması gerekiyor. Hayvan hakkını gözetmeyen, insan hakkını hiç gözetmez. Yapılacak yasal düzenlemelerle bu katillerin cezaevine atılması gerekiyor. İnsanın elini vicdanına koyması gerekiyor. Hayvan katletmekle insan öldürmenin arasında hiçbir fark yok. İkisi de can taşıyor. Tepkimizi ortaya koymalıyız” dedi.

Dağdelen, R.Ö.’nün daha önce kendi köpeğini de kürekle döverek öldürdüğünü iddia etti.

Ali Rıza Akkır – dalaman gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.