Yat limanı yattı… Umutlar bitmedi…

0
479
Yat limanı yattı… Umutlar bitmedi…

 

Yat limanı yattı… Umutlar bitmedi…

“Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma Yeri” projesi, bakanlık kararı ile iptal edildi.

yat limanı (3)

İlk ihalesi 1995 yılında yapılan ve uzun yıllar bölge gündeminde kalan, her daim siyasilerin seçim vaatleri arasında ilk sırada yerini alan Dalaman Yat Limanı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü kararı ile iptal edildi.

Projeye konu olan bölgenin 2. derece doğal sit alanı olması, bu alanların büyü bir kısmının Özel Çevre Koruma (ÖÇK) içerisinde yer alması, aynı zamanda bölgenin kaplumbağa üreme ve koruma alanında olması birçok kez tartışmalara neden olmuştu. Uzun yıllar projeye yönelik imar planı onayları tamamlanamayarak, yatırım aşamasına geçilemedi.

Danıştay 6. Dairesinin, Dalaman sahilinde kaplumbağa yuvalama kumsalı sınırları içerisinde, ayrıca sazlık bataklık ve önemli doğa alanı olarak işaretlenmiş bulunan alanda, yakınındaki Havaalanı  gürültüsü etkisinin değerlendirmesi yapılmadan yat limanı önerilmesinin planlama ilkeleri ve kamu yararına uygun olmadığı yönündeki tespitleri nedeniyle “Dalaman Yat Limanı ve Deniz Otobüsü Yanaşma Yeri” projesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü kararı ile iptal edildi.

 

Dalaman’a çakılan her çiviyi yatırım ve ekonomiye katkı olarak gördüklerini dile getiren Ak Parti Dalaman İlçe Başkanı Muhammet Karakuş, “Dalaman Yat Limanı projesinin mahkeme kararı ile iptal edildiği bilgisini aldık. Yat Limanının yapılamaması bölge ekonomisini olumsuz yönde etkileyecek.” dedi.

yat limanı (2)

CHP Dalaman İlçe Başkanı Kamil Ayhan Öner ise; “Açık denize bağlantısı olan bir marina olacak denilmişti. Bu Dalaman için bir velinimetti. Bölge turizmi için önemli, yöre halkına istihdam kaynağı olacak bir projeydi. Bu projenin yenilenerek, Dalaman’a kazandırılması için mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

 

yat limanı

Bölgenin ekonomisine büyük katkısı olacak Dalaman Yat Limanı projesinin, mahkeme kararının ardından Bakanlık tarafından iptal edildiğini aktaran Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz şunları kaydetti; “Proje iptal edildi ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sahillerde yeniden değerlendirme yapıyor. Balıkçı barınağından, denize girilebilir alanların yaratılabileceği; Bölgede yetiştirilen ürünlerin deniz yolu ile taşınmasının yapılabileceği bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacak, yeni bir proje ile Dalaman’ın hayali gerçekleşebilir. Umudumuzu kaybetmedik.”

 

-Müjdeli haber gelmedi

atatürk cad. yat limanı

Dalaman’da yapılması planlanan yat limanı ve deniz otobüsü yanaşma yeri projesiyle ilgili, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Uğur, Ak Parti İlçe başkanı Mehmet Orhan, Ak Parti Dalaman Belediye başkan adayı Süleyman Camuzcuoğlu ve partililerinde katıldığı bilgilendirme toplantısında,

“Konuyla ilgili yargı süreci de devam ediyor. Yapılan projedeki değişikliler ilgili kurullarda görüşülüyor. Projeyi yapacak olan firma da müdürlüğümüze yapılacak olan yer ile ilgili projenin değiştirilebileceği konusunda rapor sundu. Şu anda olumlu gelişmeler var. Müjdeyi kısa sürede vereceğimizi düşünüyorum” demişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.