Ana Sayfa Gündem Yat limanı projesi son aşamada

Yat limanı projesi son aşamada

0
534
Yat limanı projesi son aşamada

Yat limanı projesi son aşamada

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya,  Dalaman’da yapılması planlanan yat limanı ve deniz otobüsü yanaşma yeri projesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.

Sığla Restaurantta yapılan toplantıya Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Uğur ve vatandaşlar katıldı.

Limanla ilgili sivil toplum kuruluşlarının açtığı d

İyimaya, Türkiye’de yapılan tüm yatırımlarda, özellikli yatırımlarda Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu istediklerini, bu rapor da halkın katılımıyla yapıldığını vurguladı.

Bölgede yaşayan vatandaşların istemediği bir yapılaşmanın olmasına izin vermeyeceklerini ifade eden İyimaya, “Çünkü buralar bizim göz bebeğimiz. Biz buraları korudukça ama kullanarak korudukça mutlu oluyoruz. Bu gibi yerleri kullanmak ve korumak lazım. Yok ederek koruma şansımız yok. Onun için konunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz” diye konuştu.

“Eğer bir alan ülke açısından florası, faunası endemik oluşu ve oradaki yayılışı bakımından ülke için önemliyse bu alanda özel mülkiyet olmamalı” diyen İyimaya şunları kaydetti:

“Eğer bir alan doğal sit alanı değil ve bu özelliği taşımıyorsa vatandaşımıza kullanım hakkı vererek onların önünü açmalıyız. Devletin üzerindeki kamulaştırmadan da devlet kurtulmalı. Müdürlük olarak sit alanlarının derecelerinin tüm Türkiye’de sayısal envanterini çıkardık. Bin 273 doğal sit olarak aldığımız sayı bin 800’e çıktı. Devam edenlerle birlikte bu sayı 2 binlere doğru gidiyor. Muğla’nın büyük bölümü doğal sit alanı taşıyor. Sit alanlarıyla ilgili sorunları kökünden çözebilecek bir çalışma başlattık. 2015 yılında bu tartıştığımız konuları tartışmayacağız.”

Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimsek ise, “Genel Müdürümüzün buraya kadar gelmesi şunu gösteriyor ki, Dalaman yat limanı projesi emin ellerde. Proje iyi bir yola girmiş ve son aşamaya gelmiş. İnşallah kısa sürede yer tespiti yapılıp kazma vurulacaktır. Bunu ümit ediyoruz.Genel müdürümüzü ilçemizde görmekten duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. İnşallah bundan sonraki gelişi temel atmak için olacaktır” dedi.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.