Yaşlı köpek yaşam alanından uzaklaştırıldı

0
528
Yaşlı köpek yaşam alanından uzaklaştırıldı

Yaşlı köpek yaşam alanından uzaklaştırıldı

HAYTAP Ünal Daka İlköğretim Okulunun bahçesinden zorla attırılan köpek için başta Muğla Valiliği olmak üzere ilgili kurumlara suç duyurusunda bulundu.

HAYTAP Yönetim Kurulu üyesi Dr. Damla Şahin tarafından yapılan suç duyurusunda “5199 Sayılı hayvanları koruma yasası 2004 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu yasaya göre aşılanmış, kısırlaştırılmış rehabilite edilmiş hayvanlar alındıkları yere bırakılır” maddesi hatırlatılarak; “oysa ki Ortaca Ünal Daka İlköğretim okulunun bahçesinde yaşayan, kısırlaştırılmış köpek okul yöneticileri tarafından ”ısırır, hastalık bulaştırır” bahaneleri ile zorla belediyeye aldırtılmış, Türkiye Cumhuriyeti Yasası yok sayılarak devlete karşı gelinmiştir. Şiddetin ilkokullara kadar indiği günümüzde şefkat ve merhamet oluşturabilmek için toplumun en zayıf halkası olan hayvanlara sahip çıkmanın önemini bilimsel araştırmaların ışığında eğitimcilerin bilmiyor olması elem vericidir. Yaşlı ve kısırlaştırılmış bir hayvanın zorla yaşadığı yerden uzaklaştırılması yasalara aykırı olduğu gibi insanlığa ve medeniyete de yakışmamaktadır” denildi.

HAYTAP okul yöneticileri hakkında 5199 sayılı yasa gereği soruşturma açılmasını ve idari para cezası verilmesininin yanı sıra, okul bahçesinden zorla uzaklaştırılan köpeğin tekrar yaşam alanına bırakılarak kalan günlerini burada geçirmesinin sağlanması ve okul içine ve bahçesine bilgilendirme afişlerinin asılmasının sağlanmasını istediler.

ÖMER KUNDAKÇI

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.