Ana Sayfa Gündem Yaşadıkları heyete inandırıcı gelmedi, “Sağlıklısın” dediler…

Yaşadıkları heyete inandırıcı gelmedi, “Sağlıklısın” dediler…

0
1255

Yaşadıkları heyete inandırıcı gelmedi,

“Sağlıklısın” dediler…

Muğla Ortaca’da, 3 kanseri yenen, 32 ameliyat geçiren ve 2006 yılında malulen emekli olan 56 yaşındaki Fisun Ülker’i 12 yıl sonra aldığı heyet raporu şoke etti.

Hukuk mücadelesi başlatan Ülker, İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceğini söyledi. Neredeyse sürünerek hayatını idame ettiren Ülker’e “Sağlıklı” raporu verildi.
Evde tek başına yaşayan Ülker, bir an önce maaşının yeniden bağlanmasını istiyor.


-“12 YIL SONRA HEYET ŞOKU”
Fisun Ülker, yaşadıklarını anlattı, rapor veren kurulun dahi şaşırdığını söyledi.
Fisun Ülker “39 yaşında böbrek kanserine yakalandım. Önce bir böbreğimin yarısı, sonra rahmi alındı. 40 yaşında da küçük dil, guatr, safra kesesi ve meme kanserine yakalandım. Hastalık kemiklere sıçradı. Kemik erimesi sonrası kırılan iki bacağıma protez takıldı. Bacaklarım dizlerimden kalçalarıma kadar protez. 2 baston olmadan yürüyemiyorum. Bacaklarımın birinde 8, diğerinde 6 vida var. Ağrılarım oluyor. Bu süreç içerisinde 32 ameliyat geçirdim, bu günlerde de bel kaymasından ameliyat olacağım. Çalışacak durumda olmadığımdan hastalık sürecinde yüzde 82 iş göremezlik raporu verildi. Emeklilik için SSK’ye başvurdum. 4 sene beni kanser olmama rağmen emekli etmediler. 4 sene sonra artık yürüyemez hale gelmiştim 2 senemi saydılar 2 senemi saymadılar beni emekli ettiler. 2006 yılında SGK’dan malulen emekli oldum. 12 yıl sonra pardon sağlıklısın, emekli olamazsın dediler. Yüksek Sağlık Kurulu’na yürüyemediğim için tekerlekli sandalyede girdim. Bir yetkiliye bana sağlam raporu verdiniz dedim. Önce bir şaşırdı, sonra da dosyanızı inceliyoruz karar veriyoruz. Biz size çalışabilir raporu vermedik. Sağlıklı raporu verdik dedi. Sağlık kontrolünden geçirin dedim. Gerek yok dosyanız yeterli dedi”
“ÇALIŞMA GÜCÜNÜ KAYBETMEMİŞSİN”
“14 ay önce sağlık kuruluna çağırdılar. Yapılan tetkiklerde kanser olmadığım gerekçesiyle emekliliğim iptal edildi ve maaşım kesildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sağlık raporunu yenilememi istedi. Yeni aldığım heyet raporunda engel durumum yüzde 60’ın altında olarak çıktı ve çalışma gücünü kaybetmediğim raporu verildi. 2 baston olmadan yürüyemiyorum. Tuvalete dahi yardım olmadan gidemiyorum. Bana verdikleri bu raporla çalışabileceğimi söylüyorlar. Emekli maaşımı aldığım dönemde yanımda yardımcı kadın vardı. Maaşım kesilince onu da çağıramıyorum. Rahatsızlıklarımdan dolayı kilolarım arrtı. Hareket etmekte güçlük çekiyorum. Bütün dünyam evin bir köşesi. Akşamdan sabaha burada oturarak, yatarak zaman geçiriyorum.”
“İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE KADAR GİDERİM”
“Emekli maaşımın kesilmesiyle birlikte 12 bin 500 lira da borçlu çıktım. Babamdan kalan 900 lira maaşımın da 300 lirasını SGK borcuma istinaden kesiyor. Babamdan maaş alıyorum diye sosyal yardımlardan, engelli maaşından da faydalanamıyorum. 650 lira ev kiram var 600 lira maaş alıyorum. Fazla kilo aldığım için belim kaydı. 65 kiloydum, bu kadar üzüntü, şekerim, tansiyonum, kolesterolüm hepsi tavan yaptı. 32 ameliyat oldum, şimdi 33’üncüsü geliyor. Mağduriyetimi giderecek bir kurum bulamadım. Artık ne yapacağımı şaşırdım. Madem maaşımı bağlamıyorsunuz hadi bana bir iş bulun bakalım. Kanseri yendim, şu an da hiçbir kanser hücresi yok vücudumda çok şükür. Ben yıllarca uğraşıp kanseri yendim diye sevinirken kanser olmadığım için bana sağlıklı raporu verdiler, çalışabilir raporu verdiler. Şimdi ben iş arıyorum kendime göre, ne iş yapabilirsem. 56 yaşındayım yerimden kımıldayamıyorum 1 saatten fazla oturamıyorum. İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar giderim. Mağduriyetimin bir an önce giderilmesini istiyorum”

ÖMER KUNDAKÇI

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.