Yaralı oklu kirpiye HAYDOS sahip çıktı

0
776

Yaralı oklu kirpiye HAYDOS sahip çıktı

Dalaman ilçesinde kesici bir aletle sırtından yaralanan oklu kirpi, Hayvan Dostları Derneğine (HAYDOS) ait ambulansla bakımevine götürülerek tedavi altına alındı

Sarsala Koyu’nda bir tatilci yaralı halde bulduğu kirpi için HAYDOS’tan yardım istedi. İhbar üzerine hayvan ambulansı ile olay yerine giden HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen ve ekibi, yapılan ilk müdahalenin ardından kirpiyi, Bakımevine götürdü. Yarası temizlenen ve dikilen oklu kirpinin yaklaşık 15 gün sonra doğal ortamına bırakılacağı öğrenildi.

HAYDOS Başkanı Dağdelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nesli tükenme tehlikesi altında olan oklu kirpinin Sarsala Koyunda tatilciler tarafından yaralı halde bulunduğunu söyledi.

Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gittiklerini belirten Dağdelen, “Hayvan ambulansıyla olay yerine ulaştık. Gönüllü veteriner hekimlerimizin ilk müdahalesinden sonra kirpiyi bakımevine getirdik. Kesici bir aletle yaralanmış. Muhtemelen kürek ile vurulmuş.” dedi.

Kirpinin yarasının insan eliyle yapıldığını anlatan Dağdelen, “Ciddi bir kesik var. Kesinlikle kaza değil. Kasıtlı olarak yapılmış. Hekimlerimiz yarayı temizledikten sonra itinalı bir şekilde diktiler. Kontrol altında tutuyoruz. İyileşecek. Tedavisi tamamlandıktan sonra yaklaşık 15 gün içinde doğal ortamına bırakacağız.” diye konuştu.

Dağdelen, oklu kirpinin bakımevinin maskotu durumuna geldiğini belirterek şunları kaydetti:

“Oklu kirpimize ‘Rıfkı’ adını verdik. İnsanların bu tutumunu anlamak mümkün değil. Nesli tükenmek üzere olan bu hayvanın ve diğerlerinin ileride çocuklarımıza sadece fotoğraflarını gösterebileceğiz. İnsan eliyle birçok hayvanın nesli tüketiliyor. Daha duyarlı olmamız lazım.”

“Ambulansla 24 saat ihbara koşuyoruz”

Barınağa ait ambulansın 24 saat esasına göre hizmet verdiğini anlatan Dağdelen, Dalaman ve Ortaca ilçelerinin yanı sıra ilçelere bağlı köylerden de gelen ihbarlara yetişmek için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Sadece kedi ve köpekler değil mağdur durumdaki her hayvanın yardımına koştuklarını kaydeden Dağdelen, “Bakım evimizde 140 kedi, 600 köpeğin yanı sıra 4 tane yaşlı eşek var. Onlara da bakıyoruz.” sözlerine yer verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.