Yaralı Kızıl Şahin tedavi altında

0
527
Yaralı Kızıl Şahin tedavi altında

Yaralı Kızıl Şahin tedavi altında

IMG_0634

 

Ortaca’da vatandaşlar, Güzelyurt mahallesinde arazide dolaşırken yaralı Şahin buldu.

 

Şahin’in uçamadığını gören vatandaşlar, HAYDOS Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yetkililerine bilgi verdi.

Merkezde görevli personel tarafından alınan Şahin, Dalaman Belediyesi Veteriner Hekimi tarafından tedavi altına alındı. Şahin’in tüfekle yaralanmış olduğu tespit edildi.

HAYDOS başkanı Türkan Dağdelen, Kızıl Şahin türündeki yaralı kuşun tedavi sürecinin ardından tekrar doğaya salınacağını söyledi.

Şahin’i yaralı bulan Hilmi Orhan, “Kuşu sabah arazide yaralı ve uçamaz halde buldum, HAYTAP yetkililerine teslim ettim. Vatandaşlardan ricam bu hayvanlara silah sıkmasınlar, bunların nesli tükenmek üzere o yüzden böyle yaralı hayvan gördüklerinde HAYTAP’a bildirsinler” dedi.

Veteriner Hekim Mustafa Cihan “Sağ kanadında tüfek saçması yaralar vardı, büyük ihtimalle vurulmuş. Ama durumu iyi, o yaralarını tedavi ettikten sonra, antibiyotikle kuruttuktan sonra tekrar doğaya salabiliriz” diye konuştu.

HAYTAP temsilcisi, HAYDOS başkanı Türkan Dağdelen ise, vatandaşların bu kuşları tavuklarını yediği için vurduğunu söyledi.

Dağdelen, “Ne yazık ki sık sık bize bu tür yaralı kuşlar geliyor. Köylü muhtemelen tavuk yedi diye ateş edilmiş. Bunların öldürülme nedeni, vurulma nedeni tavuk yedikleri için. Birkaç gün burada misafirimiz olacak. Tedavi edildikten sonra onu tekrar doğaya bırakabileceğimizi düşünüyorum. Ben bunları vuran insanlara sesleniyorum, “yarın çocuklarımıza gösterebileceğimiz bu tür hayvanların ne yazık ki nesli tükeniyor. Çocuklarımız bunları ancak internet ortamında görebilecekler. Bunlar dadoğada beslenmek zorunda.O yüzden ne olur tavuk yedi diye bunları vurmayınız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.