Yaralı eşek kurtarıldı

0
501
Yaralı eşek kurtarıldı

Yaralı eşek kurtarıldı

Köyceğiz’de yaralanan ve ormana terk edilen eşek, vatandaşların ihbarı üzerine gelen Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyeleri tarafından kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Sultaniye Mahallesi yakınlarında bir eşeğin araba çarpması sonucu yaralandığı ve ormanlık alana terk edildiği ihbarı üzerine HAYTAP Yönetim Kurulu Üyesi Türkan Dağdelen ve hayvan severler harekete geçti.

Bölgeye ulaşan ekip, yaralı hayvana olay yerinde ilk müdahaleyi yaptıktan sonra araca alarak 50 kilometre mesafedeki Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine getirdiler.

HAYTAP gönüllü veteriner hekimi Mustafa Cihan, eşeğin araba çarpması sonucu yaralandığını tahmin ettiklerini söyledi.

Eşeğin yaklaşık 5 gün önce yaralandığını belirten Cihan, “Uzun zamandır yaralı. Çünkü yaralarında kurtlanmalar başlamış. Vücudunda su kalmamış. Kasları sertleşmiş. Serum ve antibiyotik tedavisi uygulayacağız. Kurtarmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 – Günlük 12 ihbar

HAYTAP Yönetim Kurulu Üyesi ve HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen ise,  yaralı ve terk edilmiş hayvanlara dair günlük ortalama 12 ihbar aldıklarını açıkladı.

Alınan çok sayıdaki ihbarın hayvanların kötü durumunu ortaya koyduğuna dikkat çeken Dağdelen, “Belediyeler duyarsız. Birçoğunun veteriner hekimi bile yok. Biz gönüllüler ihbarlara yetişemez hale geldik. Kaza herkesin başına gelebilir ancak bir canlıyı ölüme terk etmek insanlık dışı bir davranış” diye konuştu.

Dağdelen yaralı eşeğin tedavisinin ardından sahiplendirileceğini de sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.