Yaralı caretta caretta tedavi altında

0
493
Yaralı caretta caretta  tedavi altında

Yaralı caretta caretta

tedavi altında

Didim’de vatandaşlar tarafından bulunan yaralı caretta caretta Kuşadası DEKAMER’de tedavi altına alındı.

Aydın’ın Didim ilçesinde vatandaşlar tarafından bulunan yaralı caretta caretta Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD) tarafından Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) getirilerek tedavi altına alındı.

Misinaya takılarak yaralanmış olabileceği düşünülen caretta carettaya ilk müdahale, DEKAMER’de görevli tekniker Meliha Cedetaş Çoban tarafından yapıldı.

Yaralı caretta carettayı Dekamer’e getiren EKODOSD Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, yaptığı açıklamada, derneği olarak Aydın bölgesinde kıyılarda koruma çalışması yaptıklarını söyledi.

Balıkçılarla ve kıyıdaki işletmelerle sürekli diyalog halinde olduklarını anlatan Sürücü, “Ölü, yaralı ya da kurtarılması gereken caretta caretta olduğu zaman bize ihbarlar geliyor. Kıyıya vurmuş bir caretta caretta olduğu Didim Belediyesi’ne bildirilmiş. Didim Belediyesi de bizi aradı. DEKAMER Müdürü Yakup Kaska ile telefonla görüştük. Yaralı caretta carettayı tedavisi için DEKAMER’e teslim ettik” dedi.

– İyileşirse denize salınacak

Yaralı carettaya ilk müdahaleyi yapan tekniker Meliha Cedetaş Çoban, Ekodost Derneği’nin getirdiği caretta carettanın yaralanma sebebi yüksek ihtimalle misina yüzünden olduğunu ifade etti.

Carettanın sol yüzgeci tamamen çürüme noktasına geldiğini anlatan Çoban şunları kaydetti:

“Gerekli tedavileri yaptık. Kendini biraz toparladığı zaman bir operasyonla yüzgecini alacağız. Enfeksiyon ileri derecede. Yüzün ve vücudunun sol tarafını tamamen enfeksiyon kaplamış durumda. Belli bir süre tedavisinin ardından iyileşirse tekrar denize göndermeye çalışacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.