0
894

“Yangında can kaybı yok” açıklamasına tepki

Muğla’nın Menteşe ilçesinde çıkan orman yangını Ziraat, makilik, kayalık ve kızılçam ormanı olmak üzere yaklaşık 700 hektar alanda etkili oldu. Yangında 300 hektar ormanlık alan zarar gördü. Zeytinköy mahallesinde vatandaşlar tahliye edildi, birçok ev yanarak kullanılamaz hale gelirken, ahırlarda kurtarılamayan bazı küçükbaş hayvanlar telef oldu.

700 hektarlık alanda etkili olan yangında yetkililerin can ve mal kaybı yaşanmadı açıklamalarına çevrecilerden tepki geldi.

-SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DVAM EDİYOR

Yangının etkili olduğu alanlarda soğutma çalışmaları havadan ve karadan yapılan çalışmalarla devam ediyor.

Ortaca Dalyan’da yaşayan Çevre aktivisti Meral Metin sosyal medya hesabından, “Yangında can kaybı yok” açıklamasına tepki gösteri.

 “günaydın canlar”..

Muğla’nın güzel ormanları yanıyor ve ormana yakın evlerde bu ateşin içinde.. “diyorlar ki can kaybı yok…” Bakın ben hatırlatma amacıyla ilk aklıma gelen canları sayayım..

“Hayvanlar yanıyor… Karıncasından kuşuna, solucanından kaplumbağasına.. Alev alev yanıyor.. Bitkiler yüzlerce çeşit yanıyor.. toprak yanıyor.. O ateşi kim yada kimler yaktıysa buna sebep olduysa azmettiricileri sizler var ya binlerce canın katilisiniz.. Çünkü dünyada canlı sadece insan değil, O doğanın en büyük düşmanı zaten..

Diğer hani siz dahil kimsenin can yerine koymadıkları var ya onlar bu kadar orman yakamazlar.. yok edemezler.. buna gücü yeten bizleriz.. Bizler hey ulu canlar kendimizden başka her şeyi biz için yaratıldığını ve onları dilediğimizce kullanabileceğini sanan bizler.. Hiç aynada kara yüreklerimizi görüyor muyuz..

Binlerce can yanıyor şu an alev alev.. Dumanın alevin içinden sessiz çığlıklar yükseliyor.. Yazıklar olsun…”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.