Vahşet protesto edildi

0
242
Vahşet protesto edildi

Vahşet protesto edildi

Eskişehir’de bir kedinin vahşice öldürülmesi olayına tepkiler çığ gibi büyüyor.

HAYTAP Muğla temsilcisi ve Ortaca Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) başkanı Türkan Dağdelen ”5199 sayılı hayvanları koruma kanununun mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Hayvanlara şiddet uygulayanlara karşı ağır cezalar verilmediği sürece bu olaylar devam edecektir” dedi.

HAYTAP Muğla temsilcisi ve Ortaca Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) başkanı Türkan Dağdelen yaptığı açıklamada meselenin sadece Eskişehir’de kesilen kedinin olmadığını, ülkenin her yerinde hayvanlara yapılan eziyetin yaşandığını söyledi.

Dağdelen “Herkesin bildiği gibi Eskişehir’de bir talihsizlik yaşandı. Yaşanan olay vahşetin ötesinde bir durum. Ne yazık ki bunu yapan kişi bir üniversite öğrencisi. Şiddetin de ötesinde çok sayıda tecavüz var. Bize çok fazla olay ihbar edilmiyor ama bilmediğimiz çok sayıda hayvana şiddet ve tecavüz olayı yaşanıyor. Hayvana yapılmış şiddet insana yapılmıştır. Hayvan sevgisinin küçük yaşlarda aşılanması gerekiyor. Okullarımızda öğrencilerimize bu konuda eğitimler verilebilir” diye konuştu.

Hayvanlara uygulanan şiddete karşı ciddi bir ceza olmadığını dile getiren Dağdelen “Hayvana tecavüz eden, bacağını koparan kişi ile meyve çalan aynı cezayı alıyor. Çoğu kez biz bu gibi olayları yargıya taşıyoruz. Hakimlerin ve savcıların elleri kolları bağlı kalıyor. Çünkü ülkemizdeki yasalarda hayvana şiddet uygulamanın bir cezası yok. İşlediği suçtan dolayı insana nasıl bir ceza uygulanıyorsa hayvanlara şiddet uygulayanlara da böyle bir ceza verilmeli. 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Hayvanlara şiddet uygulayanlara karşı ağır cezalar verilmediği sürece bu olaylar devam edecektir”

Ortaca Cumhuriyet meydanında toplanan Hayvan hakları savunucuları ve hayvanseverler ellerinde olayı protesto eden dövizler taşıdılar.

Hayvanseverlerin protesto eylemine Ortaca belediye başkanı Hasan Karaçelik de destek verdi. Karaçelik hayvanlara yapılan şiddeti kınadıklarını söyledi.

Eylem, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Muğla temsilcisi Türkan Dağdelen’in yaptığı basın açıklamasının ardından son buldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.