Üreticilere “Birlik” çağrısı

0
507
Üreticilere “Birlik” çağrısı

Üreticilere “Birlik” çağrısı

Ömer KUNDAKÇI

Ortaca ve bölgede son yıllarda büyüyerek sorun haline gelen, nar ve narenciye üreticilerinin pazarlama sıkıntısı Güzelyurt köyünde masaya yatırıldı.

Üreticileriyle tüccar ilişkilerindeki sorunların çözümünün sağlanabilmesi ve üreticilerin birlik içinde hareket edebilmesini sağlamak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Ortaca İlçe Müdürlüğü ve Ortaca Ziraat Odası tarafından Güzelyurt köyünde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Ortaca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Bilgiç, Ortaca Ziraat Odası başkanı Salim Çöllü,  Ziraat Yüksek Mühendisi Ayşe Öneri Soltekin, Güzelyurt köyü muhtarı Vedat Yavuz ve Ortaca Turunçgil Üreticiler Birliği Başkan yardımcısı Mehmet Tosun köy kahvesinde önce köylü üreticilerin sorunlarını dinlediler.

Köylüler gübre ve ilaç fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olurlarken birde ürünlerini düşük fiyatlarla sattıkları tüccarlardan paralarını vaktinde alamadıklarını bazen de hiç alamadıklarını ifade ettiler.

Üreticilerin sorunlarını dinleyen Çöllü ve Bilgiç “biz sizlerin ürünlerinizin pazarlanmasında çözümler önermeye geldik. Ürünlerinizin pazarlaması konusunda mutlaka birlik olmak, birlikler oluşturmak gerekmektedir. Gübre, ilaç fiyatlarının artarak devan etmesi üretim maliyetlerini arttırmaktadır, oluşturulacak birliklere gübre, ilaç ve akaryakıt konularında devlet desteği sağlanacağı için üretim maliyetleri düşecek ve oluşturulacak birlikler sayesinde de ürünleriniz hak ettiği fiyatlarla satılacaktır. Ayrıca ürünlerinizin daha kaliteli yetişmesi için de yine devlet tarafından zirai destekte sağlanmaktadır. Tüm dünyada üreticiler kurdukları birlikler sayesinde ürünlerini pazarlıyorlar“ dediler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.