Ummuhan ninenin çaresiz son bakışları, 90 yaşından sonra toprağından koparılacak…

0
2670

Ummuhan ninenin çaresiz son bakışları,
90 yaşından sonra toprağından koparılacak…

ÖMER KUNDAKÇI-MEHMET BOZKIR (ÖZEL HABER)

Muğla’nın Ortaca ilçesinde çocukları tarafından bakılmak istenmeyen 90 yaşındaki Ummuhan Yiğit, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü görevlileri tarafından alınarak Kırşehir yaşlı bakım merkezine götürülecek.

Bir süredir yatağa bağımlı olarak yaşayan 90 yaşındaki Alzheimer hastası Ummuhan ninenin son günlerini geçirdiği kızı 65 yaşındaki Şevkinaz Yiğit’den bilmeden ayrılacak olması ve anne kızın çaresiz son bakışları duygulandırdı.

Annesinin 90 yaşından sonra toprağından koparılacağını söyleyen Şevkinaz Yiğit yetkililere yardım çağrısında bulundu.

Bakım parası huzurumuzu kaçırdı

Şevkinaz Yiğit, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından annesinin bakımına el konulması sürecini anlattı.
Annesine 2 yıl öncesine kadar baktığını anlatan Şevkinaz Yiğit, “Annem Ummuhan Yiğit 90 yaşında. 3 kız, 3 erkek toplam 6 çocuk 17 torun sahibi. Annem daha önce bizimle yaşıyordu, ya da köydeki evinde tek başına duruyordu. Tek başına yaşayan anneme bize yük olmasın diye diğer çocukları aralarında anlaşarak 1’er ay bakma kararı aldılar. Ama yine de bakmadılar. Daha sonra annem Alzheimer hastası oldu. Kardeşlerim rahatsızlığından dolayı bakmak istemedi. Benim yanımda duruyor ve gelinimle birlikte bir süre baktık. Bakıcı tutup burada bakalım istedik, hiçbir çocuğu kabul etmedi. Devletin verdiği bakım parası yüzünden anneme baktığımız dedikodusuyla kardeşlerimle aramızda çıkan tartışmalar huzurumuzu kaçırdı. Dilekçe verilerek aldığımız para iptal ettirildi. Son 2 aydır ben ve gelinim bakıyor. Ancak ben de rahatsızlığımdan dolayı ilgilenemiyorum. Mecbur kaldım Muğla Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvurarak annemin bakımının üstlenilmesini istedim” dedi.

-Önce Samsun, şimdi de Kırşehir

Annesinin bakımı için daha önce de Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduklarını ifade eden Şevkinaz Yiğit, “Bakım için ilk müracaatımızda görevliler annemi alarak Samsun’da bakım merkezine götüreceklerini söylediler. Ben itiraz ettim, göndermek istemeyince bakmamız şartıyla gelinime teslim ettiler. Bakımı yine zorlaşınca tekrar Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne müracaat ettik. Şimdi de Kırşehir’de bir bakım merkezine götürülecek” diye konuştu.

-Yetkililerden yardım bekliyorum, 90 yaşında toprağından
koparılacak

Rahatsızlığından dolayı annesine bakamadığını, kardeşlerini de bakıcı tutarak bakımını sağlayamadığını söyleyen Şevkinaz Yiğit yetkililere yardım çağrısında bulundu.
Yiğit, “Zor şartlarda hepimize bakıp büyüten annem şimdi 90 yaşında ve Alzheimer hastası oldu. Ne yazık ki biz çocukları olarak kendisine bakamıyoruz. Bakım evine gitmesine mecburen razı olduk. Ama Kırşehir’e gitmesi bizlerden tamamen koparacak. Vermiyoruz deme imkanımız yok, çünkü devlet bakmazsanız biz alır bakarız dedi. Çözüm bulunmazsa Kırşehir’e gidip görmemizin imkanı yok. Ortaca Belediye Başkanımız Hasan Karaçelik ve Ortaca Kaymakamımız Oktay Erdoğan’dan yardım istiyoruz. En azından Muğla’nın ilçelerinde ya da Aydın, Denizli, İzmir gibi yakın bölgeler olabilir. Bu yakın çevredeki bakım merkezine annemizin gönderilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.