Türkiye’nin en pahalı tüneli olan Göcek Tüneline zam geldi

0
139

Türkiye’nin en pahalı tüneli olan

Göcek Tüneline zam geldi

Yap İşlet Devret Modeli ile Anavatan Partisi döneminde ihale edilen ve 2006’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gidiş-geliş tek tünel olarak açılan Göcel Tüneli’nde geçiş ücretlerine yine zam yapıldı.

Birinci sınıf araçlar (otomobil) için 7 lira yerine 9 liraya, ikinci sınıf araç (kamyon) 10 lira yerine 15 liraya, üçüncü sınıf araç (dingilli kamyon ve dingilli otobüs) 14 lira yerine 20 TL’ye, dördüncü sınıf araç grubu (tır) 22 lira yerine 30 liraya, motosiklet ise 2 buçuk lira yerine 3 liraya geçiş yapabilecek.

2006 yılında tek bölüm olarak yap-işlet-devret modeli ile hizmete giren Göcek Tüneli, açıldığı günden bu yana uyguladığı fiyat politikası ile bölgede büyük tartışma yaratıyordu.

 Aralık 2015’de devlet kendi imkânları ile 2. tüneli yaptı.

Vatandaşın sabırsızlıkla beklediği 2. tünel aylarca açılmadı. Hükümet ile Şirket arasında devam eden görüşmeler sonunda, aylarca atıl durumda kalan 2.tünel de hizmete girdi. Firma kısa süre sonra kendi yaptığı bölümü kapattı ve sadece devletin yaptığı 2. bölümü araç geçişinde kullanılmaya başlandı. Türkiyenin en pahalı olarak adlandırılan Göcek tüneline yine zam gelerek vatandaşların tepkisini çekti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.