Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu

0
424
Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu
Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun organize ettiği Basketbol Türkiye Şampiyonasına ilk kez katılarak “destek ödülü”, “en centilmen sporcusu ödülü” ve kupa alan Amasya Osman Yıldırım Eğitim İş Okulu ve Spor Kulübü oyuncuları ve aileleri mutluluklarını Hocaları Fehmi Kurtulmuş ve Antrenörleri Nihal Aymen ile paylaştılar.
Şampiyonanın en centilmen sporcusu ödülü Özel Sporcular Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mestan Koca tarafından, Muhammet Cankalay’a verildi.
Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunun değişen yönetimi Birol Aydın başkanlığındaki ilk yönetim kurulu toplantısını da Dalaman’da gerçekleştirdi.

 

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun organize ettiği Basketbol Türkiye Şampiyonasında Türkiye Basketbol Federasyonundan hakem ve teknik heyet görev yaptı.

Bu dünyada bizde varız”

Haber Foto : Ömer KUNDAKCI – Güngör ÇOBAN

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun organize ettiği Basket

bol Türkiye Şampiyonası,  Ortaca ve Dalaman ilçelerinde yapıldı.  Ortaca Spor salonu ve Dalaman Atatürk Spor salonunda üç grup halinde yapılan Şampiyonaya 31 takım katıldı. Sporcuların aileleri de şampiyona boyunca çocuklarını yalnız bırakmadılar. Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde yapılan seçimde Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunun değişen yönetimi Birol Aydın başkanlığındaki ilk yönetim kurulu toplantısını da Dalaman’da gerçekleştirdi.

4 gün süren Şampiyonada final müsabakalarının ardından dereceye gören kulüp ve sporculara madalya ve kupaları törenle verildi. Müsabakalarda (A grubunda) Ankara Saray Rehabilitasyon Okulu birinci, Kilis Ekrem Çetin İşokulu ikinci, Dr. Hüseyin Vural Manavgat İşokulu ise üçüncü oldu. (B Grubunda) Silivri Özel Sporcular Spor Kulübü birinci, Samsun Zafer İşokulu ikinci, Ordu Özel Sporcular Spor Kulübü üçüncü oldu. Müsabakaların C Grubunda da İstanbul Özel Dünyalar Spor Kulübü birinciliği, Tekirdağ Belediyespor Kulübü ikinciliği, Amasya Oskan Yıldırım İşokulu üçüncülüğü elde etti.

Öte yandan Şampiyonanın en centilmen sporcusu ödülü Muhammet Cankalay’a verilirken, Aleyna Boğa isimli sporcuya her aşamada desteklerini esirgemeyen babaannesi Emine Boğa’ya da destek ödülü verildi. Şampiyonanın madalya ve kupalarını Özel Sporcular Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Tomris Miser, Mestan Koca ile Federasyon Genel Koordinatörü Osman Akdemir, Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz, Emniyet Müdür Vekili Murat Tatar, İlçe Jandarma Komutanı Halil Keskin ve diğer protokol üyeleri verdi.

Amasya Osman Yıldırım Eğitim İş Okulu ve Spor Kulübüne çocuklarını gönderen aileler çocuklarında olumlu gelişmeler kaydettiklerini ifade ederek daha da destek olunmasını istediler. Sporcu yakınları, federasyon başkanı ve yönetim kurulu üyeleri şu değerlendirmelerde bulundular.

*Amasya Osman Yıldırım Eğitim İş Okulu ve Spor Kulübü oyuncusu Aleyna Boğa’nın babaannesi Emine Boğa “Aleyna’yı ben zorluklarla büyüterek bu yaşa getirdim. Valimizin, il müdürümüzün ve okul müdürümüzün desteğiyle okulumuza yönlendirildim ve buralara onların sayesinde geldik. Çocuğumun daha da ilerlemesini istiyorum. Aleyna okulunu çok seviyor ama zorluklar içerisinde spor yapmaya gidebiliyor. Spor yapmak için yürüyerek 1 saat gidiyoruz, 1 saat tekrar eve geliyoruz. Bu konuda yardımcı olunmasını istiyoruz. Aleyna spora başladıktan sonra hocalarımızın sayesinde büyük gelişmeler oldu. Konuşmuyordu, konuşmasında ilerleme oldu. Arkadaş çevresi oldu”

*Aleyna Boğa da “basketbol oynamayı çok seviyorum, rakibimizi yendik başarılı olduk. Hocalarıma teşekkür ederim”

*Amasya Osman Yıldırım Eğitim İş Okulu ve Spor Kulübü oyuncusu Muhammet Yedekçi’nin annesi Nedire Cankalay “oğlum Muhammet için hocalarımız sayesinde çalışmalara katıldık. Öncelikle Amasya valimiz Abdil Celil Öz’e bizlere bu imkanı verdiği için teşekkür ediyorum. Ayrıca okul müdürümüze ve hocalarımıza. Spora başladıktan sonra Muhammet’in huyu çok değişti. Çok hareketli bir çocuktu şimdi hareketleri daha sakin, oynamayı değil topu tutmayı beceremiyordu. Şu anda 10 atışta 6 tane basket atabiliyor. Bu benim için çok büyük bir gurur. Ben böyle bir yere gelebileceğimizi zannetmiyordum, çok iyi oldu. Devamı için destek bekliyorum. Özellikle sayın valimize buradan sesleniyorum. Yardımcı olursa bizim için, özellikle de bu çocuklarımız için çok seviniriz. Federasyonumuzda daha çok destek ve imkan verirse çocuklarımız daha iyiye gidecekler”

*Amasya Osman Yıldırım Eğitim İş Okulu ve Spor Kulübü çalıştırıcısı Fehmi Kurtulmuş “Valimiz ve Milli Eğitim müdürümüzün emek ve destekleriyle çocuklarımızı okulumuzun spor kulübünde rehabilite edebildiğimiz kadar rehabilite ediyoruz. Bu imkanları bize sağladığı için de ayrıca federasyonumuza teşekkür ediyoruz. İmkanlarımız biraz daha artırılırsa bu çocuklarımızı sporla rehabilite etme imkanımız daha da çoğalacak ve mutlu olacağız. Bizler çocuklarımız için varız. Burada maksat kupa almak değil. Burada amaç çocuklarımızın ve ailelerinin mutlu olması. Bütün çabamız Çocuklarımızın daha iyi adımlarla ilerleyebilmesi için. Her zaman destek olunduğu sürece biz bu başarıyı elde etmeye çalışacağız.”

*Özel Sporcular Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Tomris Miser, müsabakaların, Dalaman ve Ortaca’da yapıldığını ve vatandaşların da müsabakalara ilgi gösterdiğini belirtti. Miser, ”Amacımız illerde faaliyet gösteren kulüplerin sporcularının burada centilmenlik içerisinde yarışmaları ve kendilerini ifade etmeleri. Bu çocuklarımızın hepsi bizim gönlümüzde birinci. Burada çocuklarımız bir şeyler başardıklarını görünce kendilerine olan güvenleri artıyor” dedi.

Miser, amaçlarının özel sporculara spor yaptırarak onlarında günlük yaşamda yer almalarını sağlamak olduğunu kaydetti.

*Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu başkanı Birol Aydın Dalaman ve Ortaca’da düzenlen organizasyona 31 takım ve yaklaşık 400 sporcuyla katıldıklarını söyledi. Federasyona bağlı 14 branşta 4 bine yakın sporcu olduğunu kaydeden Aydın “bizim federasyonumuzun aynı zamanda amacı özel çocukların spor yapmasının yanında sosyalleşmesidir. Çocuklarımız evinden ve okulundan çıkarken otobüse binmesi, buraya gelmesi ve otelde kalması bunların hepsi bir sosyalleşme faaliyetidir. Dalaman’da da çok iyi bir ortam oluştu. Görüldüğü gibi çocuklarımız çok mutlu, aileleri çok mutlu. Aynı zamanda çok güzel yarışmalar geçiyor. Hedefimizde şu var; “bu dünyada biz de varız” sloganıyla normal insanların olduğu her yerde de bizim özel sporcularımız var. Bütün faaliyetlerde olacaklar. Hayatın her alanında olacaklar. Onun için sloganımız “bu dünyada bizde varız” diyoruz” dedi.

Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü. “14 branşta faaliyet yapıyoruz, şu anda 4 bine yakın sporcu sayımız var. hedefimiz bu sporcu sayısını daha çok artırıp bütün okullarımızdaki çocuklarımızı spora katmak. Büyük bir çabayla bu branşları daha da artırıp her dalda çocukların spor yapmasını sağlamak. Bir diğer amacımızda spor, eğitim ve aile olarak üç sacayağını oluşturmak.”

Dalaman’da çok güzel bir organizasyon geçirdiklerini belirten Aydın “başta ilçe kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, Gençlik Hizmetleri Spor İl müdürümüz ve diğer idareciler olmak üzere emeği geçen herkese federasyonumuz ve sporcularımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Ortaca Spor Salonunda yapılan açılış töreninde katkı sunanlara federasyon tarafından plaket verildi. Açılışa Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz, Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Köyceğiz Kaymakamı Yücel Gemici, Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Ortaca Belediye Başkan vekili Metin Yıldırım, Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun temsilcileri,  sporseverler ve sporcuların yakınları katıldı.

Şampiyonanın ardından sporcular ve aileleri Dalaman’da konakladıkları Onat Garden tesislerinde düzenlenen eğlencelere de katıldılar.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.