Turizmin göbeğine “Taş ocağı”

0
673
Turizmin göbeğine “Taş ocağı”

Turizmin göbeğine “Taş ocağı”

 

Ortaca’nın Sarıgerme mahallesine aylık 100 bin ton üretim kapasiteli beton üretme tesisi kuruluyor.

 

Sahilinde endemik bitki türü Kum Zambağı, ovasında leyleklerin konakladığı, birçok kuş türünün göç ve sulak alanı olarak bilinen, onlarca turistik otelin yer aldığı Ortaca’ya bağlı Sarıgerme-Mergenli-Güzelyurt mahallesi üçgenine “II-A Grubu Maden (Kalker) Ocağı, Kırma Eleme ve Hazır Beton Tesisi” yapılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde projenin incelenip uygun bulunduğu ve ÇED sürecinin başladığı duyuruldu.

İlgili sitenin, 24.02.2015 tarihli yapılan duyurusu şu şekilde; “MUĞLA ili ORTACA, ilçesi SARIGERME MAHALLESİ mevkiindeki GÖÇAY İNŞAAT TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. tarafından yapılması planlanan II-A GRUBU MADEN (KALKER) OCAĞI, KIRMA ELEME VE HAZIR BETON TESİSİ projesi ile ilgili olarak MUĞLA Valiliğimize sunulan dosyayı PTD Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur”

TEMA Vakfı Fethiye temsilcisi Okyay Tirli sosyal paylaşım sitesi facebook hesabından, “Bölgenin en büyük kalker tesisi. Ayda 100 bin ton beton üretecek nerede kullanacak bilgisi olan varmı” diye sordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.