TRT yeniden Ortaca’da belgesel film çekiyor

0
632
TRT yeniden Ortaca’da belgesel film çekiyor
Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ve Prodüktör Fatih Arslan

TRT yeniden Ortaca’da belgesel film çekiyor

TRT yayın ekibi daha önce 22.01.2012 tarihinde Ortaca’ya gelerek, Türkiye’de ilk kez Ege Yolcu Dergisi tarafından ortaya çıkartılan “Şu Köyceğiz Yolları” türküsünün belgesel filmini çekmişti. Program 09.12.2012 Pazar günü saat 17.40 ve 15.12.2012 Cumartesi günü saat 13.00’da TRT Müzik kanalında yayınlandı.

17.12.2012 Pazartesi günü TRT İstanbul Televizyon yapımcısı Fatih Arslan, yönetim yardımcısı Hakan Bişkin ve teknik ekip ile birlikte yeniden Ortaca’ya geldiler. Fatih Arslan ve ekibi Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’i makamında ziyaret ederek sohbet ettiler.

Kerimoğlu” ve “Kamçı” türkülerinin

belgeseli çekiliyor

İlk kez Ege Yolcu Dergisi’nin 6. sayısında yayınlanan “Kamçı” türküsünün hikayesi ve yine Ege Yolcu Dergisi’nin 15.sayısında yayınlanan “Kerimoğlu” türküsünün öyküsü belgesel film oluyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan birçok belgesel, dizi ve film yönetmenliği yapmış; aynı zamanda sayısız ödül sahibi olan TRT İstanbul Televizyon yapımcısı Fatih Arslan şunları söyledi:

“Yaklaşık bir yıl önce Ege Yolcu Dergisi’nin internet sayfasında Şu Köyceğiz Yolları türküsünün öyküsünü okuduğumda derginin editörü Nadir Şahin’e ulaştım. Kendisiyle görüşmemiz sonunda Ortaca’ya gelip çekimleri tamamlamıştık ve geçtiğimiz günlerde TRT Müzik kanalında bu program iki kez yayınlandı.

Nadir o zaman derginin arşivini bana vermişti. Daha sonra da diğer sayılarını yollayıp dergiyi incelediğimde Nadir Şahin’in araştırmaları sonunda ortaya çıkarttığı “Kamçı” türküsü ve dergide yayınlanan “Kerimoğlu” türküsü ilgimi çekti. Şimdi de bu iki türkünün belgesel çekimleri için teknik ekibimiz ve oyuncu arkadaşlarımızla buradayız. Bu arada Marmaris’ te sanatçı dostumuz Umur Özlüer ve eşi bize çok yardımcı oldular. Muğla’da araştırmacı yazar İlker Altınsoy ile görüştük. Nadir Şahin pazar günü bizi önce Kerimoğlu Eyüp’ün yaşadığı ve vurulduğu köy olan Yerkesik beldesine götürdü. Orada alan çalışması yaptık. Şimdi de Ortaca Dikmekavak mahallesi ve Akıncı Köyü’nde alan çalışmalarımızı tamamladık. Çekimler tamamlanınca Köyceğiz Yolları türküsünün yayınlandığı gibi bu belgesellerde gelecek günlerde yayınlanacak. Buradan Ege Yolcu Dergisi’ne, sevgili Nadir Şahin ile Marmaris Kültür Merkezi Kalimerhaba Derneği Umur Özlüer’e çok teşekkür ediyorum” dedi. TRT Müzik kanalında yayınlanan “Türküler ve Öyküleri” programında, Ege Yolcu Dergisi’nin geçmiş sayılarında yayınlanan, dünyada bir tek trenin uğramadığı Dalaman’a; tren garı olarak yapılan binanın haberi de gösterildi.

 

Kerimoğlu Türküsünde vurulan Kerimoğlu Eyüp (Muğla Yerkesik Beldesi)

Kamçı Türküsünde vurulan Emin Okur (Ortaca Akıncı Köyü)

Fatih Arslan,Nadir Şahin,Umur Özlüer Kerimoğlu Müze Evi Yerkesik-Muğla