TRT Haber ekibi DEKAMER’de

0
477
TRT Haber ekibi DEKAMER’de

TRT Haber ekibi DEKAMER’de

Ortaca’ya bağlı Dalyan beldesinde bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi  (DEKAMER) Muhabir Semra Kırışman ve 8 kişilik canlı yayın ekibinin çalışmalarıyla “Gündem” programında TRT farkıyla tanıtıldı.

Programda Pamukkale Üniversitesi  Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü  Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska ve merkezde görevli çalışanlar tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdiler.

Prof. Dr. Yakup Kaska merkezin Çevre ve Orman Bakanlığı- Özel Çevre ve Koruma Kurumu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Dalyan Belediyesi ile Pamukkale Üniversitesi arasında imzalan bir protokol çerçevesinde kurulduğunu ve 2008 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürdüğünü anlattı.

DEKAMER’in kuruluşunun 5 yıllık bir geçmişesahip olduğunu kaydeden Kaska “Merkezin görevleri arasında Deniz kaplumbağa üreme kumsallarında ayrıntılı bilimsel çalışmalar yapmak, Yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavilerini yaparak doğal yaşam ortamlarına geri dönmelerini sağlamak, Deniz kaplumbağalarının, yuvalama, beslenme, kışlama ve göç yolları üzerinde araştırmalar yapmak, Deniz kaplumbağa yaralanma ve ölümlerin sebepleri üzerine araştırmalar yaparak, bu konularda kamuoyu ve ilgili tarafları bilgilendirici projeler üretmek, Çalışma alanlarındaki faaliyetler için gerekli görülen laboratuar, bakım binaları ve çalışma alanları kapsamında önerilen araştırma projelerini imkanlar ölçüsünde desteklemek, ve yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavilerinin yapılabildiği çeşitli bölgelerde ilkyardım üniteleri ve tedavi merkezleri açmak bulunmaktadır” diye konuştu.

Ömer Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.