Tilki’ler tavuk kurbanı

0
431
Tilki’ler tavuk kurbanı

DEMİRCİ (51)

Tilki’ler tavuk kurbanı

Ortaca Okçular mahallesinde bir vatandaş yaban hayvanlarının zehirlenerek öldürüldüğü iddiasıyla Köyceğiz Doğa Koruma ve Milli Parklar şefliğine şikayette bulundu.

 

Köyceğiz Doğa Koruma ve Milli Parklar şefliği ekipleri tarafından arazide yapılan incelemelerde ise bir süre önce öldüğü belirlenen Tilki bulundu. Tilkinin ne şekilde öldüğü ise tespit edilemedi, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

-1 yıldan 3 yıla kadar hapis

Olay yerinde bilgi alan görevliler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Merkez Av Komisyonu’nca koruma altına alınan türler ile Merkez Av Komisyonu’nca belli edilen sürelerde avlanmasına izin verilen türlerin Kara Avcılığı Kanunu hükümlerine aykırı avlanmaları ve tespit edilmeleri halinde, 1 yıldan 3 yıla kadar ağır hapis cezası. Bunun yanında öldürülen her tilki için 600 lira idari para cezası verildiğini söylediler.

-Tavuk yiyor diye zehirleniyorlar

Cemal Can Kalsen, vatandaşların tilkileri tavuk yiyor diye öldürdüklerini söyledi.

Birçok canlı türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, bunlardan birinin de tilki olduğunu ifade eden Kalsen, “ülkemizde tilkiler maalesef nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında ve zehirlenerek öldürülüyorlar. Maalesef bunun bir örneği de mahallemde yaşanıyor. Mahallemde yaşayan kimi insanlar tilkileri tavuklarını yemesin diye zehirli et atarak öldürüyorlar. Geçen ay 2 tilki sırf bu nedenle öldü. İlgili yerlere bildirimlerde bulundum konuyu araştırıyorlar. Vatandaşlarımızı doğaya karşı sorumluluğa davet ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.