-TİGEM’den Narenciye ihalesi

0
437
-TİGEM’den Narenciye ihalesi

-TİGEM’den Narenciye ihalesi

 

Dalında kilosu 1 liraya satılan limon marketlerde ise tanesi 1,5 liraya satılıyor.

OMR_0057

 

İnterdonato Limon 80 kuruş, Clemantine Mandarin 60 kuruş, Navelina Portakal 50 kuruş muhammen bedelden satışa sunuldu. İhaleye katılan firmalar ortalama 90 kuruş ile 1 lira arasında fiyat verdiler.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Dalaman İşletmelerinde 2015 yılı üretimi 4 bin ton İnterdonato limon, 40 ton Clemantine mandarin ve 370 ton Navelina  portakal partiler halinde (tofur) dalında toplamda 3 milyon 409 bin lira muhammen bedelle ihale edildi. 60 kuruşa ihaleye çıkılan Clemantine Mandarin’e ve 5 parsel limona alıcı çıkmadı.

İhaleye Hüdaverdi, Çekok, Cengiz Balık, Ayhan 34, Uçak Kardeşler, Akbaşlar, Türkmenoğlu ve Asi isimli 8 firma katıldı. Bölgenin Ziraat Odaları Başkanları ve bölge çiftçileri de ihaleyi yakından takip ettiler.

İhalenin ardından açıklama yapan Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, “Limon fiyatının 90 kuruş olarak piyasada işlem göreceği ortaya çıkmıştır. Bu sene zaten rekolte çok düşük. 40 bin ton limon üretilen bölgede 10 bin ton civarında limon var. Zaten az olan rekolteye birde 90 kuruşluk bir fiyat oluştuğu zaman çiftçi büyük zarar edecek demektir. Dalaman Tarım İşletmeleri Müdürlüğünde yapılan ihalede tofur satış yapılması nedeni ile üretici piyasası daha düşük olacaktır. İhalede bu fiyatlardan bile 5 parsel alıcı bulmamıştır. Bu da fiyatın daha da düşeceğinin bir göstergesidir. Bu fiyatlarla bölge üreticileri masraflarını bile alamazlar” dedi.

Açık artırma usulüyle gerçekleştirilen ihale Dalaman TİGEM toplantı salonunda yapıldı. Teklif edilen fiyatların uygun görülmemesi halinde ihale 25 Ağustos 2015 Salı günü tekrarlanacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.