Tekneler sezona hazırlanıyor

0
576
Tekneler sezona hazırlanıyor

Tekneler sezona hazırlanıyor

Dalyan’da faaliyet gösteren tur teknelerinin turizm sezonu öncesi bakım ve onarım çalışmaları başladı.

Bakıma alınacak olan teknelerin tüm tamir ve tadilat işleri Dalyan Belediyesi tarafından projesi hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) projeye maddi destek alınan Dalyan tekne çekek yerinde yapılıyor. Çekek yerinin yapılmasıyla çevre ve görüntü kirliliği de ortadan kalkmış oldu.

 

13 dönüm alan üzerine kurulan ve yaklaşık 100 teknenin tamir ve bakımının yapabileceği tekne çekek yerinde marangoz, tamir atölyeleri ve kafeterya gibi işletmeler bulunuyor. Proje maliyetinin bir kısmı (Güney Ege Kalkınma Ajansı) GEKA’dan destek alındı, geriye kalan kısmı ise Dalyan Belediyesi tarafından karşılandı.

*Çevre ve görüntü kirliliğine son

Tekne kooperatifi üyesi Ahmet Köse “tekneler bakım için her evin önüne götürülüyordu. Çekeklerle çekilerek evlerin önünde, mahalle arasında, tarlada müsait yerlerde yapılıyordu. Şimdi çekek yeri olduktan sonra burada olmaya başladı. Çok güzel bir şey, çevre yönünden de olumlu oldu” diye konuştu.

*Önemli bir proje hayata geçirildi

Dalyan Tekne Kooperatifi başkanı Atilla Gültekin “yıllardan beri özlediğimiz, beklediğimiz büyük bir projeydi. Dalyan tekne çekek yerinin altyapısı bundan beş yıl önce başlamıştı. Dalyan belediyesinin büyük uğraşları ve katkılarıyla bu ay itibariyle faaliyete geçmiş durumdadır. Şu anda 20-30 civarında teknemiz bakım ve tadilat yapılmaktadır. Bunun en büyük faydalarından biri çevre kirliliği önlenmiştir. Çünkü bu yapılmadan önce teknelerimizi mahalle aralarında, yol kenarlarında bakımlarını yapıyorduk. Burada hem görüntü kirliliğini hem kimyasal kirlilik yaratmaktaydı. Onları ortadan kaldırmış bulunmaktayız. Aynı zamanda karaya çekildiği zaman teknelerimiz burada kazaya sebebiyet vermekteydi. Bundan da kurtulmuş oluyoruz” dedi.

*GEKA Destekli proje

2011 yılında “İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı Proje Çağrısı” yapan GEKA’ya Muğla, Aydın ve Denizli illerinden toplam 720 proje başvuruda bulunulmuş ve aralarında Dalyan Belediyesinin de bulunduğu bu projelerden 108’inin destek almaya hak kazandığı duyurulmuştu. Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri dalında Dalyan Belediyesinin hazırladığı “Dalyan Kanalı Tekneciliğinin Olumsuz Çevre Etkisinin Azaltılması, Amatör Olta Balıkçılığının ve Kuş Gözlemciliğinin Geliştirilmesi” adlı projesi onay görmüştü.

Ömer Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.