Tedavisi Tamamlanan Caretta Carettalar

0
508

Tedavisi Tamamlanan Caretta Carettalar

Yavru caretta carettalar

 

Ortaca ‘ya bağlı Dalyan İztuzu plajındaki (DEKAMER) Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavileri tamamlanan 4 yetişkin deniz kaplumbağası ve yuvadan çıkarak denize ulaşamayan yavru caretta caretta doğal ortamlarına bırakıldı.

DEKAMER görevlilerince Dalyan İztuzu kumsalına getirilen caretta caretta cinsi deniz kaplumbağaları ve yavru caretta carettalar vatandaşların da yoğun ilgisiyle denize gönderildi.

Caretta carettaların denize bırakılmasını ilk kez gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.
“Biz aslında tesadüfen denk geldik. Harika bir doğa olayı, buradaki arkadaşların yaptığı çalışmalar gerçekten çok takdire şayan. Burada ilk başta yetişkin carettaların denize gitmesini izledik. Daha sonrada yavruların gitmesini izledik. Hayatımızda belki de görebileceğimiz en harika şeydi. Kendimizi çok şanslı hissediyoruz. DEKAMER’e de teşekkür ediyoruz” dedi.

-DEKAMER dünyada tannan kurum oldu
Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi müdürü PÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, DEKAMER’in deniz kaplumbağalarının hem bakımları, hem tedavileri hem de onlar üzerine yaptığı araştırmalarla gerek Türkiye’de gerekse dünyada tanınan kurum halinde faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

-Yılda 30 yaralı kaplumbağa geliyor
DEKAMER’e her yıl yaklaşık olarak 30 civarında yaralı kaplumbağa geldiğini ifade eden Prof. Dr. Yakup Kaska, “2008 yılından bu yana 270 civarında kaplumbağa merkeze yaralı olarak gelmiş durumda. Bunların 15-20 tanesi o yıl içerisinde iyileşerek denize gönderiliyor. Bu gönderdiklerimizle birlikte 180 tane iyileşen deniz kaplumbağasını doğal ortamına göndermiş oluyoruz. Bakım altında da şu an 12 tane daha yaralı kaplumbağamız var. İyileşenleri bu şekilde sırasıyla doğaya gönderiyoruz. Denize gönderilme süreci içerisinde iyileşen, yarası iyileşen kaplumbağaların doğal dalabiliyor mu, besinlerini yiyebiliyor mu bunları test ettikten sonra bulundukları bölgeden doğal ortamına tekrar gönderiyoruz. Bu şekilde 3 tane caretta caretta cinsi iribaş deniz kaplumbağasını, 1 tane de yeşil deniz kaplumbağasını doğaya gönderdik” diye konuştu.

-1000 yavrudan 1-2’si yetişkin olabiliyor
Kamuoyunda kaplumbağaların tanınırlılığının artırılması bunların korunmasına büyük katkı sağladığına işaret eden Kaska şunları söyledi.
“Bu çerçevede yuvalardan çıkan yavruların insanlar tarafından çok merak edildiğini biliyoruz. Biz her gece 5-10 tane yuvayı kazıyoruz, içinde sıkışmış olan, dipte kalmış olan 3-5 tane yavruyu kurtararak bunların tedavilerini, merkezimizde bakımlarını yaptıktan sonra denize gönderiyoruz. Çünkü 1000 tane yavrunun ancak birkaç tanesi anne olabiliyor. Birkaç tanesi yetişkin safhaya ulaşabiliyor. İşte bir türün korunması için bu bölgeyi kullanan insanlar tarafından bunların hem tanınması gerekiyor, hem de koruması için neler yapması gerekiyor biz bu şekilde halka açık bir toplantılar ya da törenler yaparak bunların tanınmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz ve tanınmış olan bir türün daha iyi korunacağını düşünüyoruz”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.