Tarih Kokan Çoraplar

0
84

Tarih Kokan Çoraplar

rbt

 

İl Koordinatörlüğünü Dalaman Adile İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Grafik Öğretmeni Duygu Galin’in  yaptığı ‘Tarih Kokan Çoraplar’ isimli e-Twinning projesi ulusal destek servisi tarafından onaylandı.

‘Tarih Kokan Çoraplar’ adlı e- Twinning projesiyle unutulmaya yüz tutmuş el sanatları tekrar canlandırılarak her rengin bir manası, her motifin bir dili olduğunu tarihsel boyutlarıyla inceleyip aşkı, sevgiyi, özlemi vb. motiflerle ve renklerle kilimlere hatta çoraplara işleyen bir kültürün günümüze aktarımının gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Tarih kokan çorap Projesi’ nin simgesi olan logo tasarımını Duygu Galin hazılamıştır.

Projenin Türkiye’den 11, Azerbaycan’dan 3, toplamda 14 okulun katılımıyla, eş zamanlı olarak çeşitli faaliyetlerle yürütülmesi planlanıyor. Yapılan açıklamaya göre, projenin ilk aşamasında geleneksel Anadolu el sanatları motifleri kullanılarak ortakların birbirleriyle mektuplaşması, bu vesileyle farklı kültüre sahip olan öğrencilerin birbiriyle yöresel kültürler hakkında bilgi sahibi olması sağlandı. Dalaman Adile İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Grafik bölümü 11.sınıf öğrencilerinden  İrem Özker, Fatma Avcıer, Miray Mehmetalioğlu , Meltem Melike Meltem , Dicle Burcu Yılmaz , Duygu Hilal Kuman ve Özge Nur Bayezit proje katılmak istemişlerdir. Ekipdeki öğrenciler yaptığı çalışmalarda memleketimizin el sanatlarında kullanılan geleneksel motifleri kullandılar. Bu şekilde de diğer ortaklara yörelerimizin güzel kültürlerimizden bir parça aktarmış oldular.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.