“Taksim”ayağa kaldırdı

0
447
 “Taksim”ayağa kaldırdı

 “Taksim”ayağa kaldırdı

Ortaca ve Dalaman’da vatandaşlar Taksim Gezi Parkı direnişine destek vermek amacıyla eylemlerin başladığı günden bu yana çeşitli zamanlarda destek eylemi düzenliyor.

Ortaca

Ortaca’da vatandaşlar, Taksim Gezi Parkı direnişine destek vermek amacıyla Ortaca Cumhuriyet Meydanı Atatürk anıtı önünde toplanarak eylem yaptılar. Ellerinde Bayrak ve pankart taşıyan vatandaşlar slogan atarak Taksim Gezi Parkı direnişine destek verdiler.

Gündüz ve akşam saatlerinde meydanda toplanan eylemciler, “Ortaca “Taksim için ayakta”, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz”,  ‘Her Yer Taksim, Her Yer Direniş’ sloganlarını attı, ‘Bu direniş değil, bir diriliş’ ve ‘Tayyip İstifa’ pankartları açtı.

Dalaman

Dalaman Cumhuriyet meydanında yapılan eylemde ise vatandaşlar ve öğreniler eylemcilere yapılan müdahaleleri protesto ettiler. Taksim direnişçilerinin her zaman yanlarında olduklarını dile getirdiler. Akşam saatlerinde yapılan eylemde katılımcılar çeşitli sloganlar atarak dağıldı.

Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

Pir Sultan abdal Kültür Derneği Ortaca Şubesi tarafından “Gezi Parkı Eylemi ve Gerçekler” başlıklı basın açıklaması yayınlandı.

Derneğin basın açıklamasında “polisin kullandığı ve adına gaz bombası, biber gazı dediği kimyasal silahtır. Polis eylemcilere karşı kimyasal silah kullanmıştır. Türkiye’de yaklaşık 100’e yakın ayrı noktada eylem yapılmıştır. 939 eylemci gözaltına alınmış, 90 dolayında eylemci polisin gaz bombası, tazyikli su ve cop darbeleri ile yaralanmış, 26 polis memuru yaralanmıştır. Bu eylem ve etkinlikler sırasında siyasal gündemin tamamını gözden kaçırmayalım. Bu eylemler inkarcı, ırkçı, devlet ve hükümete bir ders niteliğindedir.Gezi parkı eylemi için İstanbul’da ve destek amacı ile Türkiye’nin her yerinde eylem yaparken gözaltına alınanlar serbest bırakılmalıdır. Bu Gezi parkı eylemini kullanarak ırkçı, gerici sloganlar atan, tekbir getirerek ırkçılık yapanları demokratik eylemci yerine koymayalım. 3. Boğaz köprüsünün yapımı sırasında yapılan doğa katliamı unutulmamalı. Köprüye (Yavuz Selim) adı verilmesi AKP’nin yeni Osmanlıcı politikasının bir sonucudur. Bunu kabul edemeyiz” denildi.

Ortaca’daki KESK’e bağlı sendikalardan Gezi Parkı desteği

KESK’in, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda değişiklik öngören torba yasa tasarısını protesto etmek için yapacağı uyarı grevi öncesi Ortaca’da KESK’e bağlı öğretmen, doktor, hemşire, büro çalışanlarından oluşan sendika üyeleri Ortaca Cumhuriyet meydanında toplanarak Taksim Gezi Parkı’yla başlayan eylemlere destek verdiler.

Haber/Foto :

Ömer Kundakçı

Güngör Çoban

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.