“Süslü kadınlar” pedal bastı

0
498
“Süslü kadınlar” pedal bastı

“Süslü kadınlar” pedal bastı

Ortacalı, Dalyanlı, Köyceğizli bisiklet tutkunu kadınlar,  “6. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”na katıldı.

Ortaca Kültür parkta toplanacak olan kadınlar, Atatürk anıtı önünde basın açıklaması yaptıktan sonra cadde ve sokaklarda bisiklet turu yaptılar. Etkinlikte Ortaca İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri güvenlik önlemi aldı.

Ortaca’da yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizasyonu sorumlusu Zehra Erbil, 6. kez yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na gösterilen ilgiden memnun olduğunu söyledi. Zehra Erbil, Muğla’da cinayete kurban giden Fulya Arpat’ın yakınlarına başsağlığı dileyerek, “kadın cinayetleri son bulsun” dileğinde bulundu.

Zehra Erbil basın açıklamasında şunları söyledi.

“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başlamıştır. 6 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de ve yurt dışında diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 65 şehirde, yurt içi ve yurt dışında eş zamanlı olarak düzenleniyor. Bu turu herhangi bir kurum, kuruluş, şirket, grup değil gönüllü kadınlar organize ediyor. Herhangi bir kar amacımız yok, bu tur sayesinde kız çocukları okuyor, gururluyuz”

-Biz neden bisikletlerimizle buradayız?

Çünkü bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır, çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracıdır. Eğer uygun “bisikletli ulaşım politikaları” olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık.

-Neden Eylül Ayı’nın 3.haftası toplandık?

Çünkü “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında yapılan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ ne vurgu yapmak istedik. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de yıllardır biz de destek veriyoruz. Biz de Elazığ’da bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. “Egzoz kokusuna karşı çiçek kokusu” diyoruz.

-Biz ne istiyoruz?

Biz yolların sadece motorlu taşıtlara ait olmadığından eminiz. Sizlerin de fark etmesini istiyoruz. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz.

-Neden özellikle kadın?

Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında “var” olmalı. “Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.