Sulama birlikleri tek çatı altında

0
434
Sulama birlikleri tek çatı altında

Sulama birlikleri tek çatı altında

 

Ortaca ve Dalaman’da ayrı ayrı faaliyet gösteren sulama birlikleri tek çatı altında birleşti.

 

Ortaca-Dalaman Sulama Birliği Başkanı Adnan Dolu, Sulama Birliğinin kuruluşu ile ilgili bilgiverdi. Dolu, çalışmaların, Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı olarak Devlet Su İşleri Aydın 21. Bölge Müdürlüğü denetimi altında yürütüldüğünü söyledi.

Adnan Dolu, birliğin bünyesinde, Ortaca ve Dalaman olmak üzere 25 bölgeden 50 kişilik meclis üyesi bulunduğunu, Başkan, Yönetim ve Denetim kurulu üyelerinin yanı sıra 6’sı kadrolu, 20’si mevsimlik 26 kişinin çalıştığını ifade etti. Dolu, birliğe ait 6 tonluk iş makinasının da kanalların temizliğinde kullanıldığını ve çiftçilerin hizmetinde olduğunu sözlerine ekledi.

Adnan Dolu, Türkiye’nin 6. büyük, Ege Bölgesinin de en büyük barajı olma özelliğini taşıyan Dalaman Akköprü barajının taşkın önleme, yöredeki tarım alanlarını sulama ve enerji üretme gibi üç önemli görevi olduğunu ve barajın tamamlanmasıyla iki ana hedefin gerçekleşmiş olduğunun altını çizdi.

Dolu, “barajın üçüncü görevi ise, “Dalaman Ovası Sulama Projesi”dir. Birliğin kuruluş amacı da Dalaman Akköprü barajı projesinin içerisindedir” dedi.

Ortaca-Dalaman Sulama Birliği Başkanı Adnan Dolu, “Akköprü Barajının tamamlanmasıyla Dalaman ve Ortaca ilçelerine ait 142 bin dekarlık tarım arazisinde sulama sıkıntısı yaşanmaz oldu. Şimdi de 2016 yılında ihalesi yapılacak olan “Kapalı Basınçlı Sistem Sulama” projesiyle TİGEM’e bağlı Dalaman Tarım İşletmeleri, Tarım Açık Cezaevi, Dalaman ve Ortaca ilçelerindeki tarım arazileri açık cazibeli sulamadan kurtulmuş olacaklar. Edindiğimiz bilgilere göre ihale aşamasından sonra proje 1 yıl içerisinde faaliyete geçecek. Bakanlığın takibinde, birliğimiz ve DSİ’nin çalışmalarıyla süren projeyle çiftçilerimiz rahatlayacak, daha bilinçli ve sağlıklı sulama yapabilecekler” diye konuştu.

Projenin hayata geçirilmesinin ardından şehir içerisinde bulunan sulama arıkları kontrol altına alınmış olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.