SUAVİ KİMDİR, NERELİDİR?

0
557

 

ODTÜ Mimarlık mezunu Mehmet Suavi Saygan yani Suavi 1950 yılında dünyaya gelmiştir. Anne tarafından Egeli olan Suavi Kırıkkale doğumludur. Çocukluk yıllarıda doğup büyüdüğü yer aslen memleketi olan Kırıkkale’de geçmiştir.

Müzik yaşantısına burada kurmuş olduğu Meçhuller Grubu ile adım atan usta yorumcu ve sanatçı Suavi uzun yıllar İzmir ‘de yaşamıştır. Suavi, aktif müzik hayatına Kırıkkale’deyken kurduğu “Meçhuller Grubu” adlı müzik gurubu ile başladı. 1966 yılında “grup 7,65” adında bir grup kurdu. 1968-1972 yılları arasında ODTÜ Mimarlık bölümünde okuyarak mezun oldu.

Okul masraflarını çıkarmak için üniversite öğrenciliği sırasında Ankara ‘da gece kulüplerinde değişik grup ve müzisyenlerle müzik yaptı. Mezun olduktan sonra da uzun yıllar orkestralarda solistlik yaparak bateri ve gitar çaldı. Suavi, askerliğini 1980 yılında Kütahya’da tamamlamış, askerlikten sonra müzik hayatına yine devam etmiştir. 14 Eylül 1991 tarihinde Birinci İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışmasında Yılar Sonra adlı şarkısını seslendiren Suavi, yarışmada ikinci olarak başarı göstermiştir.

1994 yılında ise TRT’nin Altın Anten adlı müzik yarışmasında Yalıçapkını adlı eseriyle birinciliği elde etmiştir. Suavi çalışmalarında kendi söz ve müziklerinin yanı sıra yurdumuzun tanınmış şairlerinin şiirleri ile besteler yaptı. Uzun yıllar orkestralarda gitar ve davul çaldı ve şarkı söyledi. Aynı zamanda profesyonel dalgıç olan sanatçı, sırasıyla “Deli Gönlüm”, “Yıllar Sonra-Aydın mısın” ve “Yalı Çapkını” adlı albümlerini çıkardı. “Tükenme” albümüne başta Arif Sağ ve Cahit Berkay olmak üzere pek çok önemli müzisyenler destek verdi

SUAVİ’NİN ÖZEL VE AİLE YAŞANTISI

Suavi, müzik kariyeri ve aktivist kimliği yanında su sporları dalında profesyonel olarak ilgilenmektedir. Hem dağcılık hem de dalgıçlık yapmaktadır. Muğla Bodrum ilçesine bağlı Yakaköy’de yaşamaktadır.

İlk evliğini Mevhibe hanımla yapmış, daha sonra boşanmıştır. Bu evlilikten Suavi’nin Andaç adlı bir oğlu vardır. 1986 yılında Mahmure Güler hanımla evlenmiş ve 4 Haziran 1999 tarihinde boşanmıştır. Bu evliliğinden çocuğu yoktur. 1999 yılında Gönül Yılman hanımla evlenmiş ve bu evlilikten 2012 doğumlu Suada adında bir çocuğu vardır.

 

TOP 10 MÜZİKLERİ

 

Tüm albümleri : https://mp3kulisi.com/sarkici/Suavi

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.